Villain (දුෂ්ටයා) 11 | Agent Smith

අද මන් කියන්න යන්නේ පරිගණක වැඩසටහනක් ඇතුලේ ඉන්න දුෂ්‍ටයෙක් ගැන. ම්ම්ම්ම්…. මතකෙට එන්නේ නැද්ද මන් කවුරු ගැනද කියන්න යන්නේ කියලා. හොදට මතක් කරන්න

ආ…. ඔය මතක් වෙන්නේ. ඔව් ඔව් එයා තමයි.2255677-2941524844_47c802d09d_zgg

Matrix  කතා මාලාවේ කන්නාඩි දාගෙන හොද පෙනුමට ඇඳලා ඉන්නේ. එයා  තමයි  Agent Smith. අද article එකේ විස්තර යන්නේ Agent Smith ගැන.

(මගේ කලින් කතාව කියෝපු & අදහස් දක්වපු හැමෝටම  ස්තුතියි)1595224-agent_smithgg

Agent Smith

The Matrix character

Smith and other agents mannequins

First appearance The Matrix
Created by The Wachowskis
Portrayed by Hugo Weaving
Ian Bliss
Voiced by Christopher Corey Smith (The Matrix: Path of Neo)

Information

Species Computer program
Occupation Agent, later virus

ආරම්භයAgent-Smithgg

කල්පිත චරිතයක් වන Agent Smithව  නිර්මාණය කලේ  Wachowskis කියන සහෝදරයින් දෙදෙනා. මෙයාව මුලින්ම දකින්න ලැබෙන්නේ  The Matrix කියන චිත්‍රපටියෙන්. ඒ 1999  මාර්තු 31 වෙනිදා. මෙයාගේ බෙදාහැරීම් කටයුතු බාරව තියෙන්නේ Warner Bros(United States) හා Roadshow Entertainment(Australia) කියන ආයතන සතුවයි.Agent_Smith_-_V1g

චරිතාපදානය

Matrix එක ඇතුලේ Smithගේ කාර්යභාරය තමයි ඒජන්තවරයෙක් වශයෙන් කටයුතු කිරීම. මෙයාට පැවරිලා තියෙන්නේ Matrix එකෙන් පිටත (සත්‍ය ලෝකේ) ඉදන් පද්ධතිය හැක් කරන පුද්ගලයින් හොයාගෙන විනාස කරන එක. මෙයා නිකන් හරියට ප්‍රතිවෛරස මෘදුකාංගයක් වගේ. නමුත් පලවෙනි කතාව අතරතුර  මෙයා Matrix පද්ධතියේ අණ පිලිපදින එක නවත්තනවා. එක සිද්ධ වෙන්නේ NEO (Matrix කතාවේ ප්‍රධාන චරිතය) සමග වන සටන අතරතුර. පළමු කතාව අවසානෙදි NEO විසින් Smith ව විනාශ කරලා දානව.agent-smith-warped-faceg

නමුත් මේකෙන් සිද්ධ වෙන්නේ ස්මිත් නිර්මිත වැඩසටහනේ මුලාකෘතියට ගොස් එකෙන් එයාගේම ආකෘති සාදා ගෙන දෙවෙනි කතාවේදී පැමිණීමයි. මෙතන ඉදන් මෙයා Matrix පද්ධතිය ඇතුලේ තියෙන Bug file එකක්, වෛරස් එකක්  වගේ. සියලුම හැකියා වලින් නිර්මිත මෙයාව Matrix පද්ධතියටවත් නවත්තන්න බැරි වෙනවා.දෙවෙනි කතාව තුලදී Smith ක්‍රියා කරන්නේ NEOගෙන් පලිගන්න. මේ සදහා Smith මෙයා සතුව තියෙන විශේෂ හැකියාවකින් මෙයාගෙම හමුදාවක් හදා ගන්නවා. (3 වන කතාවේ මේ අතරතුර කාලයේදී යන්ත්‍ර විසින් සත්‍ය ලෝකයේ මිනිසුන්ට පහර දෙනවා. මේක නවත්තන්න NEO ගිහිල්ල යන්ත්‍ර සමග එකගතාවයකට එනවා. ඒ යන්ත්‍රරවලටත් වෛරසයක් වි තිබෙන Smith ව විනාශ කලොත් තමන්ගේ ලෝකයට පහර දීම නවත්තන ලෙස.) මෙහිදී  එම එකගතාවයට එකගවන යන්ත්‍ර NEOව Matrix ලෝකය හා සම්බන්ධ කරනවා. මේවන විට Smith විසින් මුළු Matrix ලෝකය පුරාම තමන්ගේ වෛරසය පතුරලා ඉවරයි. ද්වන්ධ සටනක්  අවසානයේදී NEO විසින් Smithව පරාජය කරනවා. මෙතනින් පසුව Matrix ලෝකය යථාතත්වයට පත්වෙනවා. සත්‍ය ලෝකයට යන්ත්‍ර විසින් පහර දෙන එකත් නවතිනවා.2255673-agent_smithgg

බලතල සහ හැකියාවන්

පරිගණක වැඩසටහනක් වන මෙයාට සාමාන්‍ය  මිනිසුන් කරන වැඩ ඊටත් වඩා හොදට කරන්න පුළුවන්. (ඉතා දිගු දුර පැනීම, ඉතාමත් වේගයෙන් දිවීම, ඉතා දක්ෂ සටන්, තුවක්කු හැසිරවීම…) තවත් මෙයාට පුළුවන් මෙයාගේ වෛරසයක් අනෙක් වැඩසටහනකට යවලා එම වැඩසටහන මෙයාට අනුව හදාගන්න. මෙයාට ඕනම මොහොතක ශනිකෙන් ස්ථාන අතර මාරු වෙන්න පුළුවන්.the_matrix_reloadedg

විද්‍යත්මාදය සම්ප්‍රාප්තිය

චිත්‍රපට

  • The Matrix (රංගන දායකත්වය –Hugo Weaving)
  • The Matrix Reloaded (රංගන දායකත්වය – Hugo Weaving)
  • The Matrix Revolutions (රංගන දායකත්වය – Hugo Weaving)Agent_Smith_Beats_Neogg

වීඩියෝ ක්රීඩා

  • The Matrix: Path of Neo
  • The Matrix Online
(අන්තර්ජාලය ඇසුරිණි)

 

මන් හිතනවා ඕගොල්ලෝ විනෝදයක් වගේම දැනුමක් ලබා ගන්න ඇති කියලා

මගේ කතා වල එකතු වෙන්න ඕන දේවල්, අයින් කරන්න ඕන දේවල් හා මගේ කතා ගැන තියෙන අදහස් උදහස් ගල් මුල් ඔක්කොම පහලින් ප්‍රකාශ කරන්න.

තවත් දවසක හමුවෙමු “දුෂ්‍ටයා,villain” කතාවක් සමග.

එතෙක් ඕගොල්ලොන්ට ජය වේවා 

Shereef Perera

මා සමග සම්බන්ද වෙන්න

Shereef Perera has 19 posts and counting. See all posts by Shereef Perera

One thought on “Villain (දුෂ්ටයා) 11 | Agent Smith

  • September 28, 2015 at 8:59 PM
    Permalink

    එල එල පට්ට පෝස්ට් එකක් දිගටම මේ වගේ පෝස්ට් දාන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!