Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. Season 2 – Review – Part 01

Comics ගැන නොදන්න ගොඩක් අයට Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. කථාමාලාව අසාර්ථක නිර්මාණයක් යැයි සිතුණත් Comics ගැන දන්න ඒ ගැන උනන්දු වෙන Comic Script/ මංසල පාඨක ඔයගොල්ලන්ට නම් Season 1 එකට වඩා සුවිශේශී මට්ටමකට Season 2 එක පවතිනවා කියලා දැනෙන්න ඇති. ඒකට සමහර විට අපි කවුරුවත් නොහිතපු දේවල්, පැතිකඩයන් Season 2 එකේ අඩංගු වීම නිසාම වෙන්න ඇති. සැප්තැම්බර් 29වෙනිදා Season 3 පටන් ගන්න නිසා ඊට කළින් මේ ලිපි පෙළ කියවලා ඉන්න එක හැමෝටම පහසුවක් වේවි. ඒ මොකද කියනවා නම් Season 3 එක දැනට ආපු Season වලට වඩා ආකර්ෂණීය වේවි කියලා හිතෙන sneak peak එකක් දැනටමත් release වෙලා තියෙන නිසායි. එහෙනම් Season 3 එක ගැන වැඩි දේවල් පහුවට තියලා අපි Season 2 Review එකට යොමුවෙමු.

1 – The Villain Club
S.H.I.E.L.D. එක කියන්නේ ලෝක සාමය ආරක්ෂා කරන්න සහ මානව සුභසිද්ධිය උදෙසා කැපවූ සංවිධානයක් කියලා අපි හැමෝම දන්නවනේ. මේ නිසාම S.H.I.E.L.D. එකට Global enemiesලා තමයි නිතරම ඇතිවෙන්නේ. ඒ බව මේ Season එකෙන් අපිට හොඳින්ම දැකගන්න ලැබෙනවා. Season එක පටන්ගන්නකොටම ඉන්න HYDRA නායක Werner Reinhardt එහෙම නැත්නම් Daniel Whitehall(#1 රූපය)ගේ දිහාවටයි හැමෝගෙම අවධානය යොමුවෙන්නේ. Reed Diamondගේ විශිෂ්ඨ රංගනයෙන් ගොඩනැඟි Daniel Whitehallගේ චරිතය මුලදි එතරම් ප්‍රබල දුෂ්ඨයෙකුගේ විලාසයක් නම් ගෙන එන්නේ නැහැ. නමුත් පසුවට HYDRA Lab එක තුළින් කෙරෙන පර්යේෂණ වලින් සහ Diviner එක මගින් ජීව අවි ආයුධ නිපදවමින් ලෝක සංහාරයක යෙදෙන්න පෙරනිමිති බල බව පෙනී යනවා. ඒත් mid season finale එකේදී Phil Coulsonගේ වෙඩි පහරින් Whitehallමිය යන නිසා අපිට වෙන කෙනෙක් මේ Season එකේ villain වේවි කියලා හිතන්න වෙනවා. එහෙනම් ඊලඟට අපිට හිතෙන්නේ Calvin L. Johnson(#2 රූපය) ගැනයි. ඔව් Cal තමන්ගේ චරිතම මුල ඉඳන්ම පිළිවෙළට ගොඩනගාගෙන එනවා. තමන්ගේ දුව කුඩා කාලයේම පැහැර ගැනීම, බිරිඳට සිදුවන ඛේදජනක ඉරණම යනාදී සෑහෙන කරුණු කාරණා මත්තේ ඔහු තමන්ගේ වැඩපිළිවෙළ ක්‍රියාත්මක කරනවා. ඒ අතරෙම ඔහු නිපදවන Formula එක නිසාත් mid season finale එකෙන් පස්සේ S.H.I.E.L.D. එකට ප්‍රධානලෙසම එදිරිවාදිකම් කළ තැනැත්තෙක්ට සිටියේ මොහු නිසාත් main villain හැටියට Calව දකින්න ලැබේවි කියලා අපිට හිතේවි.

ඒත් කථාමාලාවේ හොඳම කොටස පටන්ගන්නේ mid season finale එකෙන් පස්සෙයි. අපි හැමෝමව පුදුම කරමින් කථාවේ මේ season එකේ main villain හැටියට පත්වෙන්නේ Skyeගේ අම්මා, එහෙමත් නැත්නම් Jiaying(#3 රූපය)යි. ඒත් ඇත්තටම Jiaying ඇයි එයාගෙ දුවගේ පැත්ත නොගෙන villain කෙනෙක් වෙන්නේ? ඒකට හේතුව තමයි Jiaying Inhumansලාගේ නායිකාව වීම. ඇයගේ පැත්තෙන් ඇය කරන දේ වැරැද්දක් ඇය දකින්නේ නැහැ. S.H.I.E.L.D. එකෙන් බලයන් සහිත අයව වෙනම Index එකකට දාලා ඔවුන්ව කූඩු කරපු සතුන් විදියට පර්යේෂණ වලට යොදාගනීවි කියලයි Jiaying හිතන්නේ. ඒ වගේම තමන්ගේ පරපුර ආරක්ෂා කරගැනීමේ වගකීම ඇය අරගෙනයි කටයුතු කරන්නේ. ඒ සඳහා බාධා කරන පිරිස නිහඬ කර දමන්නට පවා ඇය පැකිලෙන්නේ නැහැ. ඒ වගේම සියළුම Inhumansලා ඇයගේ පැත්ත අරන් වැඩ කරලා මේ පෘථිවියේ වාසය Inhumansලාට විතරක් ලබාදෙන්නයි ඇයට උවමනා වන්නේ. අන්තිම episodes කිහිපය එනකන්ම ඇගේ මේ සැලැස්ම හඳුනාගන්න කාටවත් ඉඩ නොලැබීම නිසාත්, නොහිතන කෙනෙක් main villain බවට පත් වීම නිසාත් කථාවේ කුතුහලය උපරිමයටම ගෙන එන්නට අධ්‍යක්ෂකවරුන් සමත්වෙලා තියෙනවා.

2 – Raina’s Destiny
Season 1 වල ඉඳන්ම අපිට Rainaව(#4 රූපය) දැකගන්න ලැබුණා. මෙයා HYDRA එකට වැඩ කළත් ඇත්තටම මෙයා කාටද වැඩකරන්නේ කියලා Season 1 end credits scene එකේදි අපි දැක්කා. මේ නිසාම Raina කියන්නේ අපි හිතනවට වඩා ගුප්ත, බුද්ධිමත් චරිතයක් බවට පත්වෙමින් තියෙද්දී තමයි Season 2 එකට Inhumans concept එක ආවේ. ඒ වගේම Rainaට Diviner එක අල්ලන්න පුළුවන් කියලා season 2 එකේ ආරම්භක episode කිහිපයේදිම අපිට දැනගන්න පුළුවන් වුණු නිසාම Raina Season 2 වලදී විශේෂ කෙනෙක් බවට නිසැකයෙන්ම පත්වුණා. Mid season finale එකේදී Skyeට සහ Rainaට බලයන් ලැබීම සහ ඉන්පසු ඔවුන් දෙදෙනාගේ වෙනස් වීම කථාමාලාව වෙනත් ඉසව්වකට රැගෙන ගියා. ඒ වගේම ඔවුන් දෙදෙනාට ලැබුණු බලයන් නිසා මෙතෙක් අපි දැකපු චරිත දෙක තවත් සංකීර්ණ වුණා කියන එකයි මගේ හැඟීම. Rainaගේ බාහිර ස්වරූපය(#5 රූපය) Terrigenesis කියාවලියෙන් වෙනස් වෙනවා. ඒ වගේම ඇයට සිහින තුළින් අනාගතය දකින්නටත් හැකියාව ලැබෙනවා. මේ නිසාම අපිට Rainaගේ හොඳ පැත්ත ගැනත් කතා කරන්න පුළුවන්. මේ Tv series එකේ චරිතයක කළු-සුදු ලක්ෂණ මනාව ඉස්මතු වෙන්නේ Rainaගෙන් කියලයි මට හිතෙන්නේ. Jiayingගේ කූඨ සැලැස්ම දකින Raina මේ බව Skye ඇතුළු පිරිසට පවසනවා. නමුත් අවසානයේදී Rainaට සිදුවන්නේ Jiayingගේ අතින් මිය යාමටයි.

3 – Daisy ‘Skye’ Johnson a.k.a Quake
Terrigenesis ක්‍රියාවලියෙන් පස්සේ Rainaට වගේම Skye(#6 රූපය)ටත් බලයක් ලැබෙනවා. ඒ වගේම තමන්ගෙ දෙමව්පියන් ගැන විස්තර දැනගන්නත් එයාට ඉඩ ලැබෙනවා. Terrigenesis ක්‍රියාවලියෙන් පස්සේ Skyeට භෞතික පරිසරය තුළින් කම්පන උත්පාදනය කිරීමේ හැකියාව ලැබෙනවා. ඒ නිසාම භූචලන ඇතිකිරීම සහ ඒවා පාලනය කිරීමත් ඇයට සිදු කරන්නට පුළුවන්. ඒ නිසාම Season එකේ අවසාන භාගයේදී ඇය තම බලයන් වැඩිදියුණු කර ගනිමින් පාලනය ආකාරය ගැන හොඳ වැටහීමක් අපිට ලබාගන්න පුළුවන්. ඒ වගේම Tv series එකේ main character එක හැටියට තමන්ගේ චරිතයේ ගොඩනගාගැනීම් අති සාර්ථකව Chloe Bennet විසින් ඉදිරිපත්කරනවා. ඒ වගේම Marvel Comics වල එන Quakeගේ චරිතයේ ජීවගුණය ඉතාමත් ඉස්මතු වන විදියට දෙබස්, හැසිරීම් ආදිය Chloe විසින් සිදු කරනු ලබනවා. ඒ වගේම Season 3 වලදී ඇය S.H.I.E.L.D. එකේ ඉහළ තනතුරකටත් යොමු වේවි.

4 – Inhumans
Season 2 එකේ මුළ ඉඳන්ම අපිට කථාව Aliens species ගැන වැඩි අවධානයක් යොමු කරනවා. Diviner එක සහ එය ස්පර්ශ කරන්නට සමත් වෙන පුද්ගලයන් worthy වෙන කථාවක් මුලින් කියවෙන නිසාත් කථා තේමාවේ ගුප්ත බව තවත් වැඩි කරවනවා. Mid season finale එකෙන් පස්සේ අපිට කෙලින්ම Inhuman කියන වචනය කථාමාලාවේදී දකින්න පුළුවන් වෙනවා. Marvel සමාගම Inhumans movie එකක් 2019දී එළිදක්වන්න තීරණය කරලා තියෙන නිසා මේ කථාමාලාව ඒකට හොඳම පෙරදැක්මක් කියලා කියන්න පුළුවන්. ඒ නිසාම සමහර විට අපිට Inhuman Royal Family එක ගැනත් එක් එක් easter-eggs දැකගන්නට ලැබේවි. ඒ වගේම Terrigen Mist එක ගැන, Kreeලා ගැන විස්තරත් අපිට දැනගන්න ලැබුණු නිසාත් Kreeලා මේ Inhumansලාගේ origin එකට සම්බන්ධ වන නිසාත් සමහරවිට අපිට කථාමාලාවේ ඉදිරියට මේ දෙපිරිස අතර ගැටුම් වුණත් දකින්න පුළුවන් වේවි. Teleport powers සහිත Gordon(#7 රූපය), Static electric powers සහිත Lincon(#8 රූපය) වගේ සිත් ඇදගන්නාසුළු චරිත කථාමාලාවට ඇතුළු කිරීමෙන් එන්න එන්නම කථාමාලාව සමඟ එකතුවූ පිරිස වැඩි වන්නට හේතුවක් වූවා.

5 – What really Happened in Bahrain
Agent May සහ Bahrain අතර සම්බන්ධය ගැන කලින් season එක ගැන දිගින් දිගටම කථා කෙරුණා. ඒත් ඒ මොකද්ද කියලා අපිට හරියටම අදහසක් දැනගන්නට මීට කලින් ලැබුණේ නැහැ. ඇත්තටම Bahrainවලදී සිද්ධ වෙන්නේ මොකද්ද කියලා අපිට season 2 episode 17න් හරියටම දැනගන්න ලැබෙනවා. ඒ අනුව මෙච්චර කාලයක් හැමෝටම රහසක් වෙලා තිබ්බ ඒ සිදුවීම Skyeගේ අම්මා වන Jiaying විසින් Skyeට පවසනවා. ඒ වගේම Agent Melinda Mayගේ කලින් husband වන Andrew(#9 රූපය) ගැනත් අපිට විස්තර දැනගන්න ලැබෙනවා. ඒ දෙන්නා devorce වෙන්න හේතුවත් අපිට දැනගන්න ලැබෙනවා. ඒකට හේතුව වෙන්නෙත් මේ Bahrain වල සිද්ධියම තමයි. ඇත්තටම Agent Mayගේ ජීවිතය මේ තරමට කඩාකප්පල් වෙන්න Bahrain වලදී වුණු මේ සිද්ධිය ගැන පොඩ්ඩක් කතා කළොත් හොඳයි කියලා මට හිතෙනවා. මේ සිද්ධියට ප්‍රධානතවම හේතු වෙන්නෙත් Inhuman කෙනෙක්මයි. එක්තරා Inhuman කාන්තාවක් තමන්ගේ දුවව Terrigenesis ක්‍රියාවලියට පුහුණු කිරීමටත් පෙරම ඇයව Terrigen mist එකට අවතීර්ණ කරවනවා. සාමන්‍යයෙන් කෙනෙක්ව Inhuman Eldersලා විසින් පරීක්ෂා කොට ඔවුන්ව තෝරාගෙන ඒ වෙනසට පුරුදු පුහුණු කිරීමෙන් අනතුරුවයි මේ ක්‍රියාවලියට යොමු කරවන්නේ. මේ කාන්තාවගේ දුවව Jiaying විසින් පරීක්ෂා කිරීමෙන් අනතුරුව ඇයගේ ආකල්ප දරුණු බව තේරුම්ගෙන ඇයට මේ ක්‍රියාවලියට සම්බන්ධ විය නොහැක යැයි තීරණය කරනවා. මේ නිසා මේ දැරියගේ මව Terrigen crystals සොරකම් කොට සිය දියණිය ඒවාට නිරාවරණය කර බලය ලබා දෙනවා. ඒත් මේ දැරිය මිනිසුන්ගේ හැඟීම් පාලනය කරමින් ඔවුන්ට වේදනා ගෙන දෙමින් එයින් යැපෙමින් ජීවත්වන Inhuman කෙනෙක් බවටයි පත්වන්නේ. ඇය S.H.I.E.L.D. භට පිරිසක් රඳවාගෙන ඔවුන්ගේ වේදනාවෙන් බලය වැඩි කරගන්නවා. මේ නිසා ඒ සෙබළුන් බේරාගන්නට යන Agent Mayට ඒ දැරියට වෙඩි තබා ඇයව නවත්වන්නට සිදු වනවා(#10 රූපය). ඒ සිදුවීමෙන් කම්පනයෙන් සහ සිත් පීඩාවෙන් කල් ගෙවන May තනිව සිටින්නට තීරණය කරනවා. කොහොම නමුත් අපිට Marvel Cinematic Universe එකේදී Black Widow සහ Hawkeye දෙදෙනා නිතරම කියන Budapest ගැන දැනගන්න තවමත් ඉඩ නොලැබී තිබියදී මේ විදියට Marvel Tv series එකක නිතරම කතාබහට සිදුවීමක් පසුකාලීනව සම්බන්ධ කරමින් ඉදිරිපත්කිරීම වටිනා දෙයක් බවයි මට නම් හිතෙන්නේ.

to be Continued..

‪#‎SmAsHeR‬

https://www.facebook.com/slcomicscript

o (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!