Comic Based TV Series 006 – Jessica Jones

ඉදිරියට එන්න නියමිත ටීවී සිරිස් ගැන හඳුන්වා දෙන ලිපි පෙලේ තවත් එකක් විදිහට අපි අද කතා කරන්න යන්නේ Jessica Jones ටීවී සිරිස් එක ගැන. අපිට තේරුණු දෙයක් තමයි අපේ යාලුවෝ ගොඩක් දෙනෙකුට මේ කතාවට පාදක වෙන චරිතය ගැන ලොකු අවබෝධයක් නෑ කියලා. ඒ හින්දා අපි මුලින්ම මෙයා ගැන පොඩ්ඩක් විස්තර කතා කරලා ඉමු.

Jessica Campbell පුංචි කාලයේ දී එයාගේ පවුලේ අයත් එක්ක ඩිස්නිලන්තේ බලන්න යද්දී විකිරණ ශීලි රසායනික ද්‍රවය ගෙනියන වාහනයක හැප්පෙනවා. එයාගේ අම්මයි තාත්තයි සහෝදරයායි තුන් දෙනාම මේකෙන් මැරෙනවා. ජෙසිකා විතරක් මේකෙන් බේරෙනවා. හැබයි එයාත් කොමා තත්ත්වයට පත් වෙනවා. ටික දවසකට පස්සේ සිහිය ආවම එයාට තේරුම් යනවා එයාට බලයක් හම්බෙලා කියලා. ඒ තමයි අසාමන්‍ය ශක්තියක් එයාට ලැබෙනවා. ඒ වගේම පියාඹන්න හැකියාවත් එයාට හම්බෙනවා (ටිකක් පිලිගන්න අමාරුයි වගේ නම් තමයි. ඒත් මේ චරිතය 1963 දී මුලින්ම එලියට ඇවිත් තියෙන්නේ. ඒ හින්දා අපිට මේ විදිහටම පිලිගන්න වෙනවා)

දෙමව්පියෝ දෙන්නාම නැති උන හින්දා මෙයා Jones දෙපල ළඟ තමයි හැදුනේ. එයාගේ නමට ජෝන්ස් කෑල්ල එකතු වෙන්නේ ඊට පස්සේ. මෙයා ඉස්කෝලේ ගියේ පීටර් පාකර් ගිය ඉස්කෝලෙටමයි. මුල් කාලේ දී මෙයා තමන්ගේ බලය හංගා ගෙන හිටියත් පස්සේ ස්පයිඩර් මෑන් ගේ ක්‍රියාකාරකම් දැකලා මෙයත් අසාධාරනය වෙනුවෙන් සටන් කරනවා. මුල් කාලේ දී මෙයා Jewel කියන නමින් තමයි පෙනී ඉන්නේ. හැබයි මුල්ම කාලේ මෙයට තමන්ගේ බලය ගැන වැඩිය අවබෝධයක් තිබ්බේ නැති හින්දා ඉක්මනින්ම ම ලොකු විනාශයකට පත් වෙනවා. අන්තිම ප්‍රතිපලය උනේ ජෙසිකා Purple Man කියන කෙනාගේ හිරකාරයෙක් විදිහට මාස 8ක් වගේ ඉන්න වෙනවා.
මේ සිදුවීම් වලින් පස්සේ එයා තමන්ගේ මුල් ජිවිතේ අමතක කරලා අලුතෙන් ජිවිතයක් පටන් ගන්න නිව් යෝර්ක් වලට එනවා. නිව් යෝර්ක් වල පුද්ගලික රහස් පරීක්ෂක වරියක් විදිහට සාමන්‍ය ජිවිතයක් ගත කරන්න හැදුවත් එයාගේ අතීතය සහ එයා ඇතුලේ ඉන්න සුපිරි වීරවරිය මෙයාගේ මේ ජිවන රටාව අවුල් කරනවා.

ටීවී සිරිස් එකේ කතාව පටන් ගන්නේ මෙතනින්. මෙයා තමන්ගේ අතීතය අමතක කරලා අලුතෙන් සුපිරි වීරවරියක් විදිහට කොහොමද ජිවිතේ පටන් ගන්නේ කියන කාරනය අපිට මේකේ දී බලා ගන්න පුළුවන් වෙනවා.
දැනට මේකේ ටීසර් එක ඇවිත් තියෙන්නේ. ගොඩක් අය මේ වෙද්දී මේක බැලුවත් වැඩිය තේරෙන්න නම් නැතුව ඇති. හැබයි උවමනා වෙන් බැලුවොත් අතීත කතාව ගැන පොඩි ඉඟි ටිකක් තමයි මෙතන තියෙන්නේ.

අපි බලමු කතාව ගැන අපි දන්න තොරතුරු එක තැනකට ගන්න,
• Marvel කොමික් වල Jessica Jones නමැති චරිතය වටා කතාව ගොඩ නැගී ඇත
• නිෂ්පාදන සමාගම – Marvel Television, ABC Studios, Tall Girl Productions
• විකාශය වෙන නාලිකාව – Netflix
• විකාශය වෙන දිනය – 2015 නොවැම්බර් 20
• නිර්මාණකරණය – Melissa Rosenberg
• විකාශය වීමට නියමිත සීසන් ගණන – 1
• විකාශය වීමට නියමිත කොටස් ගණන – 13 (විනාඩි 50-54)

මුලින්ම මේ කතාව නම් කරලා තිබ්බේ A.K.A. Jessica Jones කියලා. පස්සේ A.K.A. කොටස අයින් වුණා. හැබයි මේ සීසන් එකේ කොටස් 13 ම නම් පටන් ගන්නේ A.K.A. කියන කොටස මුලට ඇවිත්. ඩෙයා ඩෙවිල් වගේම මේකේ කොටස් 13 ත් එක දවසේ එන්න නියමිතයි.

කොමික් වල දී නම් මෙයාගේ කතා ගොඩක් වෙලාවට R වර්ගීකරණයට අයිති වෙන්නේ. ඒ කියන්නේ ලිංගික දර්ශන සහ අසභ්‍ය වචන එහෙමත් තියනවා. ඩෙයා ඩෙවිල් කතාවත් ටිකක් අඳුරු විදිහට ඉදිරිපත් කරපු හින්දා ජෙසිකා ජෝන්ස් කතාවත් කොමික් වල තරම් නැති උණත් අඳුරු විදිහට ඉදිරිපත් වෙන්න තමයි ඉඩ තියෙන්නේ.

ජෙසිකා ජෝන්ස් විවාහ උනේ පවර් මෑන් එහෙමත් නැතිනම් Luke Cage එක්ක. මෙයාට වෙනම කතාවක් පස්සේ හම්බෙනවා නේ. හැබයි එයා මුලින්ම දැක ගන්න පුළුවන් අපිට මේ කතාවේ දී. මීට අමතරව Kilgrave, Trish Walker, Harper කියන කොමික් වල එන චරිතත් මේ කතාවේ ඉන්නවා.

MCU එකේ කොටසක් විදිහට තමයි මේ කතාවත් යන්නේ. ටිසර් පෝස්ටර් එකේ පසුබිමේ දකින්න හම්බුනු ඇවෙන්ජර් ටවර් එකෙන් මේක හොදටම පැහැදිලි වෙනවා. වැදගත්ම දේ තමයි ජෙසිකා ගේ අතීත ජීවිතයත් එක්ක ස්පයිඩර් මෑන් චරිතය ගොඩක් බද්ධ වෙලා තියන්නේ. මෙයා අයුක්තියට එරෙහිව සටන් කරන්න පටන් ගන්නේ ස්පයිඩර් මෑන් හින්දා. ඒ වගේම පීටර් පාකර් කියන්නේ ජෙසිකා හිතෙන් විතරක් ආදරය කරපු පෙම්වතා. ඒ හින්දා අපිට ස්පයිඩර් මෑන් ඉඟි එහෙම දකින්න හම්බුනත් පුදුම වෙන්න දෙයක් නෑ

‪#‎attila_THE_hun‬

https://www.facebook.com/slcomicscripto (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!