Batman vs Superman : Dawn of Justice

මම අද කතා කරන්න යන්නේ ඩීසී ෆෑන්ස්ලා වගේම ඕනම කොමික් බුක් මූවී ෆෑන් කෙනෙක් නොඉවසිල්ලෙන් බලන් ඉන්න මූවී එකක් ගැන.. Batman vs Superman.. මේ ෆිල්ම් එක මෙච්චරටම වැදගත් ඇයි?? මෙච්චර ලොකු හයිප් එකක් තියෙන්නේ ඇයි?? මේ මූවී එකේ තියෙන විශේෂ කරුණු මොනාද?? මේක DC/WB ආයතනයට මෙච්චර වැදගත් ඇයි?? මේ ෆිල්ම් එකේ කාස්ට් එක කව්ද?? මේ ෆිල්ම් එක ගැන අපි දන්නේ මොනාද?? මේ වගේ ප්‍රශ්න කිහිපයකට උත්තර හොයන්න තමයි මන් මේ සූදානම් වෙන්නේ..

මාවල් සිනමැටික් යුනිවර්ස් එකට සම්බන්ධව දැනට ෆිල්ම්ස් 10කට වඩා ඇවිල්ල තියෙනවා.. ඒත් වෝනර් බ්‍රදර්ස්ලා නම් තමන්ගේ සිනමැටික් යුනිවර්ස් එක පටන් අරගත්තේ 2013.. ඒ Man Of Steel ෆිල්ම් එකෙන්.. මෑන් ඔෆ් ස්ටීල් හරි නෑ කියලා සමහර අය කිව්වත් බහුතරයගේ A එකක් ලැබෙන ෆිල්ම් එකක්.. අනික මෑන් ඔෆ් ස්ටීල් චොර කියල හිතනවා නම් BvS මූවී එක ගැනත් අදහස අත් හැර ගන්න වෙයි.. මොකද BvS කියන්නේ මෑන් ඔෆ් ස්ටීල් ට්‍රයොලොජි එකේ දෙවෙනි මූවී එක.. ඒ වගේම මේ ෆිල්ම් එක ඩිරෙක්ට් කරන්නෙත් මෑන් ඔෆ් ස්ටීල් ඩිරෙක්ට් කරපු ස්නයිඩර්ම තමයි.. ඒ වගේම සුපීට රගපාන්නේ හෙන්රි කැවිල්මයි.. ලොයිස් ලේන්ට රගපාන්නේ ඇමී ඇඩම්ස්ම තමා..

මුලින්ම සදහන් උනේ BvS මූවී එක එන්නේ මේ අවුරුද්දේ කියලා.. එහෙම උනා නම් කොච්චර ගතියට තියෙයිද?? ඇවෙන්ජර්ස් 2 සහ බැට්මෑන්, සුපර්මෑන්, වොන්ඩර් වුමන් වටේ ගෙතෙන කතාවක් එකම අවුරුද්දක තිරගත වෙනවා
grin emoticon
ඒත් අවාසනාවට BvS මූවී එක ලබන අවුරුද්දට කල් යනවා.. ඒත් ලබන අවුරුද්දේ අපිට Civil War මූවී එක මාවල් වලින් දැක ගන්න පුලුවන් වෙයි..

ඒ වගේම අපිට BvS එකේදි බැට්මෑන්, සුපර්මෑන්, වොන්ඩර් වුමන්, ඇක්වාමෑන්, ෆ්ලෑශ්, ග්‍රීන් ලැන්ටර්න් සහ සයිබෝග් වගේ ජස්ටිස් ලීග් එකම දැක ගන්නත් අවස්ථාව වැඩියි.. තාමත් ග්‍රීන් ලැන්ටර්න්ට නලුවෙක් දාලා නැති වුනත් එහෙන් මෙහෙන් ආරන්චි වෙන විදිහට ග්‍රීන් ලැන්ටර්නුත් ඉදියි කියලා හිතන්න පුලුවන්.. ඒ වගේම අවුරුදු 75කට වැඩි කොමික් ඉතිහාසය තුල ප්‍රථම වතාවට තමා අපිට රිදී තිරයෙන් මේ ජස්ටිස් ලීග් ටීම් එක එකට එකතු වෙනවා දකින්න ලැබෙන්නේ.. විචාරකයන් කියන විදිහට BvS බොක්ස් ඔෆිස් වාර්තා ගොඩක් තියයි.. මොකද කව්රු කොහොම කිව්වත් කොමික් වල බැට්සි,ස්පයිඩි සහ සුපී තමා රජවරු.. මේ තුන්දෙනාගෙන් දෙන්නෙක් එකට ඉන්න මූවී එකක්?? අනිවා මන් නම් දෙතුන් පාරක් යනවා බලන්න..

මේ ෆිල්ම් එකේ කාස්ට් එක.. ආ කාස්ට් එකට කලින් ඩිරෙක්ටර් ගැන එහෙම කතා කරන්නැපැයි.. Zack Snyder; වර්තමානයේ ඉන්න හොදම ඩිරෙක්ටර් කෙනෙක්.. අපි හැමෝම ආස කරපු 300 මූවී එකත් දැනට ආපු හොදම කොමික් මූවී එකක් විදිහට සලකන්න පුලුවන් Watchmen(2009) මූවී එකත් Man of Steel මූවී එකත් නිර්මාණය කරපු අති විශිෂ්ට පුද්ගලයා.. මේක ලියන්නේ කව්ද?? මුලින්ම ලියන්න භාර වෙලා තිබ්බේ David S. Goyerට.. ඊටත් පස්සේ ඔස්කාර් සම්මාන ලාභී Chris Terrio ට භාර වෙනවා ලියන වැඩේ.. සමහර අය කියනවා ක්‍රිස් කලේ ඩේවිඩ් ලියපු එකට පොඩ්ඩක් ලුණු ඇඹුල් එකතු කරපු එක විතරලු.. මේවා දැන ගන්න පුලුවන් වෙන්නේ 2016දි තමා.. ක්‍රිස් සහ බෙන් කියන්නේ දැනට ඉතිහාසයේ වැඩිම සම්මාන ගණනකට පත් වෙච්ච චිත්‍රපටයක් වන Argo චිත්‍රපටයේ ඩිරෙක්ටර් සහ රයිටර්.. මේ වගේ සුපිරිම සෙට් එකක් ඉද්දි ෆිල්ම් එකේ සාර්ථකත්වය ගැන සැකයක් තියාගන්න බෑ.. ඊට පස්සේ බැට්මෑන්.. බැට්මෑන්ට රගපාන්නේ ටිකක් අසාර්ථක ඩෙයාඩෙවිල් ෆිල්ම් එකක ප්‍රධාන චරිතයට පණ පොවපු බෙන් ඇෆ්ලෙක්.. එහෙමත් නැත්තම් දැන් ෆෑන්ස්ලා හදුන්වන විදිහට බැට්ෆ්ලෙක්.. බෙන් ඇෆ්ලෙක්ගේ තවත් සාර්ථක චිත්‍රපට විදිහට Paychek, Argo, Pearl Harbor, Gone Girl වගේ මූවීස් හදුන්වන්න පුලුවන්.. හෙන්රි කැවිල් නම් සාර්ථක සුපර්මෑන් කෙනෙක්.. අපි ඒ බව MoS එකෙන් දැක ගත්තා.. ඊට පස්සේ Gal Gadot.. තවමත් අපි එච්චර දැකලා නැති (F&F සීරීස් එක ඇරුනම) නිළියක්.. අපි මොකද වෙන්නේ කියලා බලන් ඉමු.. ඇක්වාමෑන් කියන්නේ සාමාන්‍යෙන් කොමික් ෆෑන්ස්ලා අතර කාලයක් විහිලුවකට ලක් වෙලා තිබ්බ චරිතයක්.. ඒත් ඒ හැම දෙයක්ම එක අජීවී ඡායාරූපයකින් නැතිකර දමන්න ස්නයිඩර් සමත් උනා.. දැනට imbd දර්ශකයේ දෙවන ස්ථානයේ තියෙන ගේම් ඔෆ් ත්‍රෝන්ස් කතා මාලාවේ සීසන් 1 එකේ ඉන්න කාල් ඩ්‍රැගෝට රගපාපු Jason Mamoa තමා ඇක්වාමෑන් චරිතයට පණ පොවන්නේ.. ඒ ඇක්වාමෑන් පිතූරයෙන් ඩීසී චිත්‍රපටවල තියෙන ඩාක් ගතිය දිගටම තියෙයි කියන එක තහවුරු උනා.. සදහන් වෙන විදිහට ශසෑම් සහ ෆ්ලෑශ් මූවීස් වලට එනකොට ඩාක් ගතිය අඩු වෙලා පොඩ්ඩක් සරල භාවයක් තියෙන මූවීස් ටිකක් දැක ගන්න පුලුවන් වෙයි.. ඊට පස්සේ Jesse Eisenberg.. ජෙස් තමා ඩීසී යුනිවර්ස්වල බුද්ධිමත්ම පෘතුවිවාසියා වෙන ලෙක් ලූතෝර්ට රගපාන්නේ.. Jesse කියන්නෙ Now You See Me , Social Network එකේ එහෙම ඉන්න ඩයල් එක.. තව රියෝ එකෙත් පොර ඩබ් කරනවා.. ඊලගට අපේ හිතවත් ඇල්ෆ්‍රඩ්.. ඇල්ෆ්‍රඩ්ට රගපාන්නෙත් හුගක් පළපුරුදු Jeremy Irons.. ජෙරමි කියන්නේ ලයන් කින්ග් චිත්‍රපටයේ ඩබ් කරලා කින්ග් කියන නික් නේම් එකෙන් ප්‍රේක්ෂකයන් අතර රැදුන නලුවෙක්.. ලයන් කින්ග්, ඩයි හාඩ් (1995), The Words, Merchant of Venice, The Pink Panther 2 වගේ ෆිල්ම්ස් වලින් අපිට ජෙරමිව බලා ගන්න පුලුවන්.. American Hustle, MoS , Catch Me If You Can , Leap Year, Night at the Museum, Enchanted 1&2, The Wedding Date වගේ සුපිරි ෆිල්ම්ස් වල හිටපු ඇමී මැඩම්ස්ම තමා මේකෙත් ලොයිස් ලේන්ට රගපාන්නේ.. ඊට අමතරව Diane Lane (මාර්තා කෙන්ට්) , Ray Fisher(සයිබෝග්) සහ හොලි හන්ටර් වගේ නලු නිළියොත් රන්ගනයෙන් දායක වෙනවා.. GL සහ Flash ගේ සම්බන්ධ වීම ගැන තාම ආරන්චියක් නැතත් ඩබල් මීනින් එකක් දෙමින් ස්නයිඩර් දාපු Unite The Seven වගන්තිය නිසා පොඩි කුතුහලයක් තියෙනවා මේ සදහන් කරන්නේ හීරෝස්ලා හත් දෙනා ගැනද එසේත් නැතිනම් ස්ප්ත සයුර ගැනද කියලා.. තව නමේ සදහන් වෙනවා Dawn of Justice කියලා.. එහෙනම් අපිට ජස්ටිස් ටීම් එකම බලාගන්න පුලුවන් වුනොත් හොදයි.. අඩු තරමේ අවසානයේදී කණ්ඩායමේ එකතු වීමවත්.. කාලයක් ආරංචියක් පැතිරුණා ජස්ටිස් ලීග් කණ්ඩායම එකතු කරන්නේ බැට්මෑන් විසින් කියලා.. හැබැයි කොමික්ස් වල නම් සුපර්මෑන් තමා කණ්ඩායම එකතු කරන්නේ..

බැට්මෑන් වර්සස් සුපර්මෑන් කියලනේ නමේ සදහන් වෙන්නේ.. එතකොට ඇයි මේ කොමික් ඉතිහාසේ සුපිරිම වීරයෝ දෙන්නෙක් මෙහෙම සටන් කරන්නේ?? ඒ වගෙම බැට්මෑන් නිකන් ගිහින් සුපර්මෑන් එක්කවත් සුපර්මෑන් ගෝතම් වලට පියාඹගෙන ගිහින් බැට්සිගේ බෙල්ලෙන් අල්ලයි කියලාවත් හිතන්න අමාරුයි.. මෙතනදී තමා සුපීගේ පරම සතුරා ලෙක්ස් කරලියට එන්නේ.. අනිවාරයෙන් අපිට හිතන්න පුලුවන් ලෙක්ස්ගේ රැවැට්ටීම මත සුපී බැට්සී පස්සෙන් හරි බැට්සි සුපීගේ පස්සෙන් හරි යනවා කියලා.. වොන්ඩර් වුමන්.. සදහන් වෙන විදිහට ඩයනා සාම දූතයෙකුගේ රාජකාරිය සිදුකරයි.. ඒ වගේම ලෙක්ස්ගේ පෙලඹවීම මත සුපී බැට්සිගේ පස්සෙන් යන බවට තමා අන්තිමේදි සදහන් උනේ.. මම නම් ඉවසිල්ලක් නැතුව ඉන්නේ මුන් දෙන්නා එකතු වෙලා හෑන්ඩ් ශේක් එකක් දානකම්…ළගදි රාවයක් පැතිර ගියා ලෙක්ස් ගාව වර්ල්ඩ් එන්ජින් එකෙන් ලබාගත් ක්‍රිප්ටොනයිට් තියෙනවා වගේම බෲස් ලෙක්ස් කෝප් එකට කඩා පනිනවා, ඒ ක්‍රිප්ටොනයිට් සොරකම් කරන්න.. යුටිලිටි බෙල්ට් එකේ හැමදෑම් ක්‍රිප්ටෝනයිට් කෑල්ලක් තිබ්බනේ..

ඒ වගේම බෙන් ඇෆ්ලෙක්, හෙන්රි සහ ජේසන් කියන තුන් දෙනාම සද්ධන්තයෝ.. හොද බොඩියක් තියෙනවා.. සෑහෙන කාලයකට පස්සේ කොමික් වල වගේ ඇග තියෙන බැට්මෑන් කෙනෙක්, සුපර්මෑන් කෙනෙක් සහ 90 දශකයේ වගේ සුපිරි ඇක්වාමෑන් කෙනෙක් දැක ගන්න පුලුවන් වෙයි.. ඇයි කස්ටියුම්ස්.. සුපීට තිබ්බ කස්ටියුම් එක සුපිරි කියලා හැමෝම දැක්කනේ MoS එකෙන්.. ඒක හුගක් වෙනස් වෙන එකක් නෑ.. ඊට අමතරව ඩයනාගේ කස්ටියුම් එක.. විචාරකයන් කියන විදිහට වොරියර් කෙනෙක්ට සහ ඩීසී ස්ටයිල් එකට ගැලපෙන නියම ඇදුමක්.. ආතර්ගේ ඇදුම උනත් සුපිරියට තියෙන නියම ඇදුමක්.. බැට් නිපල්ස් නැති බැට්ෆ්ලෙක්ගේ ඇදුම දැනටමත් හුගක් සිත් දිනාගෙන ඉවරයි..

මිස් වෙච්ච රියුමර්ස් පොයින්ට්ස් එහෙම හුගක් ඇති.. ඒව අනිත් අයට බලා ගන්නත් එක්ක යටින් කමෙන්ට් කරලා යන්න.. ඒ වගේම කියන්න ඕනේ මැයි 15 නිකුත් වෙන මෑඩ් මැක්ස් ෆිල්ම් එකත් එක්ක BvS පලවෙනි ට්‍රේලර් එක අපිට බලාගන්න පුලුවන් වෙයි.. මට හිතෙන විදිහට මෑඩ් මැක්ස් එකේ ආදායම 50%කින්වත් වැඩිවෙයි ඒ හින්දා
ඒ වගේම පහත පින්තූරේ සදහන් වෙන්නේ දැනට ආපු Batman vs Superman : Dawn of Justice සම්බන්ධ සියලු නිල ඡායාරූප..

‪#‎PJ‬

https://www.facebook.com/pages/Comic-Script/1519015728381434

10995819_1577886849160988_5200668080664715874_n

One thought on “Batman vs Superman : Dawn of Justice

  • April 14, 2015 at 9:03 AM
    Permalink

    patta post eka mchn…..thnx bn ma wage post danwata…..BVS twa wisthra awoth update krpn mchn

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!