Fantastic Four Trailer: Detailed Breakdown Part – 01

පහුගිය දවස් ටිකේ exams නිසා පොඩ්ඩක් ලිපි ලියන්න ප්‍රමාද වුණු එක ගැන මුලින්ම සමාව ඉල්ලන්න ඕනෙ. කලින් බාරගත්ත වැඩක් ඔන්න අදයි post කරන්න වෙන්නේ. (කට්ටිය තරහ නැතිව ඇති කියලා හිතනවා). ඒත් එක්කම Comic Script page එකත් එක්ක එකතුවෙලා කෙටි කාලයකින් likes 2000ක් දක්වා ඉස්සරහට ගෙනාපු හැමෝටම ස්තූති කරන්නත් මම මේක අවස්ථාවක් කරගන්නවා. අද මම විස්තර ගේන්නේ 2015 අගෝස්තු 7 වෙනිදා ලොව පුරා ප්‍රචාරය වෙන්නට නියමිත Fantastic Four film එක ගැන විස්තර ටිකකුයි. හැමෝම දැනටම Fantastic Four Trailer එක බලලා ඇති. එක පාරක් නෙවේ සමහර විට දෙතුන්පාරක්ම බලන්න ඇති. මොකද මටත් හරියටම මේකෙ සිද්දිය තේරුම්ගන්න 3පාරක් උවමනාවෙන් බලන්න උනා. වැඩේට කලින් ආයෙ පාරක් trailer එක බලලා හිටියොත් ලේසියි.

එහෙනම් ඉතින් කෙලින්ම Detailed Breakdown එකට යමු..

Trailer එක පටන් ගන්නේ නගරයක දර්ශන පෙලක් (#1 රූපය) සමඟින්ම කඳු පෙළකට එපිටින් පෙනෙන දර්ශනයක් (#2 රූපය) සමඟයි. උස් ගොඩනැඟිලි සහිතව දිස්වෙන ජනාකීර්ණ නගරය මොකක් කියලාද පේන්නේ? ඔව් මේ New York City එක තමයි. හැමෝම දන්නවානේ New York City එක කියන්නේ Fantastic Fourලාගේ මූලස්ථානය තියෙන තැන කියලා. එහෙනම් එතකොට ඊලඟට පෙන්වන කඳු පෙළට එහායින් දිස්වන ප්‍රදේශය කොහේ ව්අන්නට පුළුවන්ද? මේ Fantastic Fourලාගේ සතුරෙකු සිටින ප්‍රදේශයක්ද? නැතිනම් මේ trailer එකේ පසුවට පෙන්වන පර්යේශණාගාරය තිබෙන ස්ථානයවත්ද? හරියටම මේ ගැන තවමත් ඉඟියක් ලැබී නැතත් මට නම් හිතෙන්නේ මේ චිත්‍රපටිය reboot එකක් නිසා ගොඩක් දුරට මේ ස්ථානය Fantastic Four member කෙනෙක්ගෙ origin storyline එකකට සම්බන්ධ වේවි කියලයි. ඊලඟට පෙන්වන රූපරාමුවෙන් අපිට එහෙම දෙයක් ගැන හිතාගන්න පුළුවන්. (#3 රූපය) ඔයාලට මතක නම් The Thingගේ ඇත්ත නම Ben Grimm. මේ රූපරාමුවෙත් Grimm කියන වචනය සටහන් වෙලා තියෙනවා. Comicවල Benගේ origin එකේ සහන වෙලා තියෙන්නේ එයාගෙ අම්මයි තාත්තයි මෙයා පොඩි කාලෙම නැති වෙච්ච නිසා මෙයාගේ නැන්දයි මාමයි Benව හදාවඩා ගන්නවා කියලයි. තව ඔවුන් salvage yard එකක් පවත්වාගෙන යන බවත් comic වල සදහන් වෙන නිසා මේ පෙන්වන්නේ එහෙම තැනක් කියලත් අපිට හිතාගන්න පුළුවන්. ඒ වගේම පස්සේ පෙන්වන රූපරාමුත් එක්ක අපිට මේ චිත්‍රපටිය ගොඩක්ම හැමෝගෙම origin stories ඉස්මතු කරන කථාවක් කියලා හිතන්න පුළුවන්. ඒ නිසාම මේ චිත්‍රපටිය ගොඩක් හිට් වෙයි කියලයි මගේ හැඟීම වෙන්නේ.

මීලඟට පෙන්වන්නේ ඉරිඟු යායක් තුළින් වේගයෙන් ඉදිරියට ඇදෙන කාර් එකක් (#4 රූපය) දර්ශනයකුයි. කවුරුන්ද මේ කාර් එකේ යන්නේ? මොකද මෙච්චර වේගෙන් හදිස්සියෙන් යන්නේ? ඒක නම් තාමත් මටත් ප්‍රශ්නාර්ථයක්. මේ දක්වා පසුබිම් කථනයෙන් පැවසෙන්නේ මනුෂ්‍ය වර්ගයාගේ උන්නතියට නවමු සොයාගැනීම් සහ පර්යේෂණ ඉතාමත් වැදගත් බවයි. අපි කලින් කිව්වා වගේම මේකට Fantastic Four membersලාගේ origin stories සම්බන්ධවෙන බවට කෙරෙන තවත් ඉඟියක් මීලඟට දිස්වෙනවා.ඒ කුඩා දරුවන් දෙදෙනක් යම් කිසි පර්යේෂණයක නියැලෙන ආකාරයයි. (#5 රූපය) රූපයෙන් සහ හැඩයෙන් මේ කවුද කියලා අපිට හදුනාගන්න පුළුවන්. මේ කුඩා Reed Richards(Mr. Fantastic) සහ Ben Grimm(Thing) විය යුතුයි. (#6 රූපය) Reedව පැහැදිලිවම කණ්නාඩි දෙක නිසා හොයාගන්න පුළුවන්. අනික් කෙනා Ben කියලා අපිට හිතන්න පුළුවන් වෙන්නේ Reed සහ Ben හොඳම යහලුවන් වන නිසායි. Reedගේ කුඩාකළ පර්යේෂණය සම්බන්ධ අවසන් යන්ත්‍රය යැයි සිතිය හැකි යන්ත්‍රයකුයි මීලඟට අපට දැක ගන්නට ලැබෙන්නේ. (#7 රූපය) පසුබිම් කථනයෙනුත් ඒ බව අදහස් වෙන ස්වරූපයකුයි පෙනී යන්නේ. මෙහිදී මොවුන් භාවිතා කරනු ලබන සුදු පැහැති ගගනගාමීන් පැළඳ සිටින ආකාර වූ ඇඳුම් නිසා කුමක් හෝ පරීක්ෂණයක් මිනිසුන් යොදා කරන බවක් පෙනෙනවා. ඒත් ඒ මොකද්ද? මොන ආකාරයක theory එකක්ද මේ විදියට මිනිස්සු යොදාගෙන පරීක්ෂා කරන්නේ කියලා දැනගන්න නම් film එක බලලම ඉන්න වෙනවා. පහුගිය වසර කිහිපයේ Fantastic Four comics වලදී ඔවුන් Future Foundation ඇඳුම් පෙළ හැදසිටි නිසා මේ Future Foundation අදහස අනාගතයට ගේන්න මේක යොදාගත්තා වන්නටත් පුළුවන්.

ඔන්න ඊලඟට අපි හිතපු නැති දර්ශන පෙළකුයි දිස්වෙන්නේ. කිසියම් වූ හමුදාමය හෝ රජයේ සහයක් ඇතිව මේ වැඩපිළිවෙළ කෙරෙන බවකුයි මටනම් තේරෙන්නේ. (#8 රූපය) ඒ කියන්නේ Reed Richards වැඩකරන්නේ රජයේ උවමනාවකටද? නැත්නම් මේක US Government Project එකක්වත්ද? සමහර විට Civil War comics වලදී Reed Richards සහ Tony Stark එක පැත්තක් අරගෙන රජය කියන මතයට එකඟවෙලා වැඩකරන්න පෙළඹෙන හේතුව ඔවුන්ගේ පර්යේශණ වලට රජයේ සහය කලින් ලැබුණු නිසාවත්ද? එහෙමත් නැත්නම් Fantastic Fourලාත් Civil War චිත්‍රපටියට සම්බන්ධ වේවි කියන ඉඟියක් පළ කරනවාවත්ද? මේ ඔක්කොම දැනගන්න 2015 අගෝස්තු 7 වෙනකන් අපිට ඉන්න වෙනවා. මීලඟට තරුණ Reed මේ පර්යේශණාගාරයට පැමිණෙන රූප පෙළකුයි දිස්වන්නේ. දැනට පර්යේෂණාගාරයේ සිදුව ඇති දේවල් සහ සිදුවන දේවල් පිළිබඳ තෘප්තිමත් බව හඟවමින් ඔහු මුවගට සිනාවක් නගාගන්නේ පසුබිම් කථනයේ වන රළු කටහඬට වෙනසක් එක් කරමිනුයි. (#9 රූපය) මේ රූපපෙළත් සමඟම අපි කලින් ඉදිරිපත් කරපු දේ හරියි කියලා කිසුයම් අදහසක් ලබාගන්න පුළුවන්. ඒ කිව්වේ මේ රජය හෝ හමුදාමය මූල්‍යාධාර ඇතිව සිදු කරන්නේ Reedගේ පර්යේෂණයක් බව යැයි සිතූ දෙය නිවැරදි විය යුතුය යන්නයි. ඊලඟට දිස්වෙන්නේ Fantastic Four කණ්ඩායමේ එකම සාමාජිකාව වන Susan Stormවයි. (#10 රූපය) කලින් ආපු film එකේ වගේ නෙවෙයි මේකෙ Susan; Ultimate Universe comics වල වගේ කියන එකයි මගේ හැඟීම. විද්‍යාවට සහ පරිගණක ක්ෂේත්‍රයට වැඩි ඇල්මක් දක්වන කෙනෙක් බවට Sue පත්වේවි. ඒ බව trailer එකෙනුත් පොඩ්ඩක් පෙන්වනවනේ. මීලඟ කොටස තමයි කථාවේ තියුණු බව සහ Marvel චිත්‍රපටිවල විශිෂ්ඨත්වය වැඩියි යැයි පෙන්වන රූපරාමුව දිස්වන්නේ. ඒ පරිගණක තිරයක් මත දිස්වන සිතියමක දේ සම්බන්ධවයි. (#11 රූපය) ඉතාම සැලකිල්ලෙන් බැලුවොත් ඔයාලට පෙනේවි මේකෙ අප්‍රිකාවට ඉහළින් යුරෝපා මහාද්වීපයේ කිසියම් ස්ථානයක් රතු පාටින් සටහන් වී තිබෙන බව. එහෙනම් මේ Fantastic Fourලාගේ සහ Marvel සමාගමේ නම් දැරූ villain කෙනෙක් වන Dr.Doom ගේ වාසස්ථානය වන Latveriaවද? Comic වලට අනුව Latveriaව තිබෙන්නේ යුරෝපයේ බව අපි දන්නවා. එහෙනම් මේ Sue බලන් ඉන්නේ Latveriaවේ පිහිටීමද? මේ film එකේ villan එහෙනම් Dr. Doomද? Dr. Doomගේ origin එක මේ film එකේදී ඉදිරිපත්වේවිද? Dr. Doomගෙයි Latveria වලයි අතර තියෙන සම්බන්ධය කුමක්ද? මේ ඔක්කොටම උත්තර ටික film එක ආවට පස්සේ තමයි දැනගන්න වෙන්නේ. කොහොම නමුත් මේ ස්ථානය මොකද්ද කියලා මේ රූපරාමුවෙන්ම හොයාගන්න පුළුවන්. හැමෝම පුළුවන් නම් trailer එකේ මේ තැන පොඩ්ඩක් pause කරලා බලන්න. වම්පැත්තේ පහළින් රතු පාටින් ඉලක්කම් වගයක් තියෙනවා පේනවා ඇති. හොඳට zoom කරලා බැලුවොත් එතන තියෙන්නේ 23.21.190.125 කියන IP address එක. (#12 රූපය) මේක ඔයාලා ඔයාලගේ ඕනෙම browser එකක address bar එකේ type කරලා enter කරලා බලන්නකෝ. පස්සෙ සිද්දිය හොයාගත්ත අය පහලින් කමෙන්ට් එකක් දාලම යන්නකෝ.

to be continued..

#SmAsHeR

11102665_1574350462847960_5476092792942191469_n

One thought on “Fantastic Four Trailer: Detailed Breakdown Part – 01

  • April 13, 2015 at 7:47 PM
    Permalink

    එලම තමා සහෝ………………
    Come on…..

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!