Game of Thrones Sinhala Review – රොබර්ට් බැරතියන්ගේ විප්ලවය

එන සඳුදා ඉඳන් ආයේ Game of Thrones කතාව බලන්න පුළුවන්. ලංකාවේ විතරක් නෙවෙයි, ලෝකෙම ප්‍රසිද්ධ මේ කතා මාලාවේ පස් වෙනි කතා මාලාව තවත් සටන්, නිරුවත් දර්ශන විතරක් තියෙන කතාවක් විදිහට හිතන්න එපා. මෙහි තියෙනවා වෙස්ටරෝස් වල ජනපද එකිනෙක දේශපාලන විදිහට ගැටෙන ආකාරය. මෑත කාලයේ ඇති වී තියෙන දේශපාලන අරගලයට මූලික වුණු සිදුවීමක් තමයි රොබර්ට් බැරතියන්ගේ විප්ලවය. 

 
මීට අවුරුදු 20කට කලින්, ඒ කියන්නේ නෙඩ් ස්ටාක් තරුණ කාලේ, රජකම් කරේ දෙවෙනි ඒරිස් ටාගේරියන් රජතුමා. ඔහුව අවසාන කාලේ හැඳින්වුණේ මෑඩ් කින්ග්, එහෙම නැත්නම් පිස්සු රජා කියලයි. ඔහුට හිටිය තරුණ පුතෙක්, රීගා ටාගේරියන් කියල. ඒ වගේම මෑඩ් කින්ග් ගෙ බිරිඳ ඩැනේරිස් හම්බෙන්න ගැබ්බරව හිටියේ. මේ කාලේ රජුගේ හෑන්ඩ් විදිහට (hand of the king) හිටියේ ටයිවින් ලැනිස්ටර්. ඔහුට ඕන උනා ඔහුගේ දුව වන සර්සි ව රීගා කුමාරයට විවාහ කරල දෙන්න. මොකද ලැනිස්ටර්ලට මොන තරම් සල්ලි තිබුනත්, සර්සි සහ රීගා විවාහ වුනොත් ඔවුන්ට රජ පෙළපතට එකතු වෙන්නත් පුළුවන්. ඒත් රජතුමා ඒ වෙනුවට ඔහුගේ පුතාව විවාහ කරලා දුන්නේ ඩෝර්න් වල එලියා මාටෙල්ට. එලියා මාටෙල් කියන්නේ 4 වෙනි කතා මාලාවේදී මවුන්ටන් අතින් මැරුම් කාපු ඔබරේන් කුමාරයා (රෙඩ් වයිපර්) ගේ සහෝදරිය. ඔයාට මතක නම්, ඔබරේන් කුමාරයා ඒ සටන කලේ තමන්ගේ සහෝදරිය මරපු පලිය ගන්නත් එක්ක. මොකද ඒලියා මාටෙල් ව මැරුවෙ මවුන්ටන් කියන එක හැමෝම දන්නවා. ඒලියා මාටෙල් ව  ඇයගේ ළමයි එක්ක මරල දාන්න අණ කරේ ටයිවින් ලැනිස්ටර්.
රජ වෙලා හිටියේ මෑඩ් කින්ග් නම්, ඒලියා මටෙල් බැඳලා හිටියේ ඔහුගේ පුතා නම්, කොහොමද මෙහෙම දෙයක් වුණේ? ඒකට පිළිතුර තමයි රොබර්ට් බැරතියන් විප්ලවය. ඇයි රොබර්ට් බැරතියන් මෙහෙම විප්ලවයක් කලේ? නෙඩ් ස්ටාක් සහ රොබර්ට් පොඩි කාලේ ඉඳන්ම යාලුවෝ. සටන් ඉගෙන ගත්තෙත් එකට. රොබර්ට් විවාහ වීමට හිටියේ නෙඩ් ස්ටාක් ගේ සොයුරිය වුනු ලියානා ස්ටාක් එක්ක. ඒත් හැරන්හෝල් තිබුණු තරඟාවලියකින් පසුව විශාල සිද්දි දාමයක ආරම්භය සිද්ද වෙනවා. ඒ ගැනයි මේ වීඩියෝ වලින් කතා කරන්නේ.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JnB8xxtlipg[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Fbj_ozzNMww[/youtube]

5 thoughts on “Game of Thrones Sinhala Review – රොබර්ට් බැරතියන්ගේ විප්ලවය

 • April 13, 2015 at 2:40 PM
  Permalink

  මහේෂ් සහෝදරයා, අහිතක් හිතන්නේ නෑ. ඇත්තටම මට සතුටුයි ඒ ගැන පෙන්නුම් කරාට. මම එය නිවැරදි කර ගන්නම්. වර්ධනයට තුඩු දෙන විවේචනයක් සැමවිටම මසුරන් වටිනවා.

 • April 12, 2015 at 9:01 AM
  Permalink

  නියමයි නියමයි.
  නියමිත කාලයේදී තරිදු අයියා වැඩේට බැහැලා.
  එලස්.
  සුපිරියි
  දිගටම මේ වගේ වීඩියෝ විස්තර බලාපොරොත්තු වෙමි.
  ජයෙන් ජයම වේවා!!

 • April 11, 2015 at 7:07 PM
  Permalink

  මාරයි හොදේ…සුපිරිම ව්aඩක් සහෝ..අපි වගෙ GOT පිස්සන්ට ගොඩක් වටිනව මේක :-ඵ්නියමෙට්ම විස්තකර කරනවා කතාව පට්ට ව්aඩක්..බොහොම තූතියි !!!

 • April 10, 2015 at 8:12 AM
  Permalink

  මචෝ වැඩේ නං පට්ට … මරු ඈ… ඇත්තටම අපූරු වැඩක් ඒත් මට පොඩි දෙයක් කියන්න ඕන..

  රීගා –රේගාර් ටාර්ගේරියන්
  රොබට් බැරතියන් –රොබට් බරතියන්
  සර්සි ලැනිස්ටර් –සෙර්සි ලැනිස්ටර්

  විදියට (ඒ කියන්නෙ නියම නම් විදියටම තිබ්බොත් හොද නැද්ද) මොකද ප්‍රනවුන්සින් එක්ක ටයිප් කරල තියෙන වචන වෙනස් හන්දකොලිටිය බහින්න පුලුවං කියල හිතෙනව..
  අනික තමා
  hand of the king කියන එක නිකංම රජුගේ හෑන්ඩ් නොකියා රජුගේ හස්තය කියල කීය නං පොඩි ගතියක් තියෙනව නේහ්

  අහිතක් හිතන්න එපා මට හිතුන පොඩ්ඩක් අවුල් කියල ඒකයි

 • April 9, 2015 at 11:49 AM
  Permalink

  එල මචෝ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!