Villain (දුෂ්ටයා) 09 – වෝල්ටර් වයිට් (Part 01)

“දුෂ්‍ඨය’ “villain” article වලින් හැමදාම කොමික් වල villainලා ගැන කතා ගෙන අද ඉදන් මන් පොඩි වෙනසක් කරන්න හිතුව.
(දුෂ්ටයන්ට කවදාවත් තමන් කරන්නේ නරක වැඩ කියලා තේරෙන්න නෑ. මොකද කියනවනම් ඒගොල්ලෝ සටන් කරන්නේ ඒගොල්ලන්ට වෙච්ච අසාධාරනයක්/ මදිපුංචි කමක්/ ඉදිරි පැවැත්ම අඩාළ වීමක්/ තමන් ආදරය කරන අයගේ උන්නතිය උදෙසා, නිසා. හැබැයි මොවුන් යුක්තිය ඉටුකරගන්න සටන්කරන විදිහ තමයි වැරදි. මොකද ඒ වැඩේ නිසා සමාජයට හිංසාවක්, හිරිහැරයක් වෙනව. සාමාජය පැත්තෙන් බලද්දී මේගොල්ලෝ වැරදි උනත්, ඒගොල්ලන්ගේ පැත්තෙන් බලද්දී මේගොල්ලෝ හරි.[ගොඩක් villainලගේ ආරම්භය අරන් බලුවොත් ඕගොල්ලන්ට තේරෙයි මන් කියන්නේ ඇත්තක් කියලා.] -ෂෙරීෆ් පෙරේරා.)
එක නිසා මන් අද කියන්න යන්නේ තමන්ගේ පවුලේ උන්නතිය, තමන්ගේ අදරණීයන්ගේ ඉදිරි අනාගතය වෙනුවෙන් වැඩකරන පියෙක් පිළිබද. ඒ ආදරණීය පියා තමයි වෝල්ටර් වයිට්(walter white).
දැන්නම් හැමෝම දන්නවා ඇතිනේ මන් මෙ කියන්න යන්නේ කවුරු ගැනද කියලා.
මන් මුලින්ම කතාව (Breaking Bad) ඕගොල්ලන්ට විස්තර කරලා පස්සේ තමන්ට වීරයෙක් වුන සමාජයට දුෂ්ටක් වුන වෝල්ටර් වයිට් චරිතය ගැන කියන්නම්.

breaking-bad-wallpaper-2

එහෙනම් අපි පටන් ගමු.
බ්‍රේකිං බෑඩ් (ඉංග්‍රීසි:Breaking Bad) යනු වින්ස් ගිලිගන්  (Vince Gilligan) විසින් නිර්මාණය කර නිෂ්පාදනය කරනු ලැබූ, අපරාධගණයේ ඇමරිකානු රූපවාහිනී ටෙලිනාට්‍ය මාලාවකි. මෙම ටෙලිනාට්‍ය මාලාව පළමු වරට විකාශය වූයේ 2008 ජනවාරි 20 සිට 2013 සැප්තැම්බර් 29 දක්වා AMC ( ඒ එම් සී (රූපවාහිනී නාලිකාව) ) කේබල් නාලිකාවේය. එය කතාමාලා 5ක් වශයෙන් විකාශය විය. මෙහි ප්‍රධාන චරිතය වන වෝල්ටර් වයිට් Walter White  (බ්‍රයන් ක්‍රැන්ස්ටන්/Bryan Cranston) යනු කතාව ආරම්භයේදීම තමාට පෙනහළු පිළිකාවක් ඇති බව දැනගන්නා, ඇමරිකානු උසස් පාසල් රසායන විද්‍යා ගුරුවරයෙකි. මොහු තම මරණයට පෙර තමාගේ පවුල ආර්ථිකව ශක්තිමත් කිරීම අරමුණු කරගෙන අපරාධකරුවෙකු බවට පත්වී මෙතම්ෆෙටමින් (methamphetamine) නමැති මත්ද්‍රව්‍ය නිෂ්පාදනයටත්, ඒවා විකිණීමටත් යොමුවෙයි. ඔහු මේ සඳහා ඔහුගේම පෙර ශිෂ්‍යයෙකුව සිටි  Jesse Pinkman (ආරන් පෝල්/Aaron Paul) තම හවුල්කරුවා ලෙස සම්බන්ධ කරගනී. මෙම ටෙලිනාට්‍ය මාලාවට පාදක වී තිබෙන්නේද, එය නිර්මාණය කර තිබෙන්නේද, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ, නිව් මෙක්සිකෝ ජනපදයේ,ඇල්බකර්කිව් නම් නගරයයි.

BB_Social_Facebook_MyTeacher
වෝල්ටර්ගේ පවුලේ සාමාජිකයන් වන්නේ ඔහුගේ බිරිඳ ස්කයිලර් වයිට් Skyler (ඇනා ගන්/Anna Gunn), ඔහුගේ පුතු වන ෆ්ලින් ලෙසද හඳුන්වන වෝල්ටර් වයිට් කනිෂ්ඨ Walter, Jr  (ආර්.ජේ.වයිට්/RJ Mitte) සහ හොලී වයිට් Holly (එලනෝ ඈන් වෙන්රිච්/Elanor Anne Wenrich) වේ. එමෙන්ම ස්කයිලර් ගේ නැගණිය වන මාරි ස්ක්‍රේඩර්  Marie Schrader (බෙට්සි බ්‍රැන්ඩිට්/Betsy Brandt) සහ ඇගේ සැමියා වන පොලිස් මත්ද්‍රව්‍ය නිවාරණ නිලධාරී හෑන්ක් ස්ක්‍රේඩර්ද Hank (ඩීන් නොරිස්/Dean Norris)
මෙහි චරිත වේ.

BB_Social-Content_Facebook_7.27.13_skylar1
විශිෂ්ඨතම රුපවාහිනී ටෙලිනාට්‍ය මාලාවලින් එකක් (greatest television series of all time) ලෙස මෙම බ්‍රේකිං බෑඩ් ටෙලිනාට්‍ය මාලාව පුළුල්ව පිළිගැනේ. මෙහි අවසාන කොටස විකාශය වන විට එය ඇමරිකාවේ වැඩියෙන්ම නැරඹු කේබල් රුපවාහිනී වැඩසටහන් වලින් එකක් බවට පත්ව තිබිණි. බ්‍රේකිං බෑඩ් ටෙලිනාට්‍ය මාලාව ප්‍රයිම්ටයිම් එමී සම්මාන(Primetime Emmy Awards) 16ක්, සැටලයිට් සම්මාන(Satellite Awards) 8ක්, ගෝල්ඩන් ග්ලෝබ් සම්මාන(Golden Globe Awards) 2ක්, පීබෝයි සම්මාන(Peabody Awards) 2ක්, සහ එක් පීපල්ස් චොයිස් සම්මාන(People’s Choice Award) යක් ඇතුළු සම්මාන රැසකින් පිදුම් ලැබූ ටෙලිනාට්‍ය මාලාවකි. 2014 වසරේදී මෙම ටෙලිනාට්‍ය මාලාව, ලොව වැඩිම ප්‍රේක්ෂක ඇගැයුමකට (ratings) පාත්‍ර වූ ටෙලිනාට්‍ය මාලාව වශයෙන් ගිනස් ලෝක වාර්තා අතරට එක්විය.

BB_Social-Content_Facebook_7.28.13_hankquote2

Breaking Bad
A green montage with the name "Breaking Bad" written on it—the "Br" in "Breaking" and the "Ba" in "Bad" are denoted by chemical symbols
Genre Crime drama
Thriller[1]
Contemporary Western[2][3]
Black comedy[4]
Created by Vince Gilligan
Starring
Opening theme “Breaking Bad Theme”
Composer(s) Dave Porter
Country of origin United States
Originallanguage(s) English
No. of seasons 5
No. of episodes 62 (List of episodes)
Production
Executiveproducer(s)
Producer(s)
Location(s) AlbuquerqueNew Mexico
Cinematography
Running time 43–58 minutes
Productioncompany(s)
Broadcast
Original channel AMC
Picture format Original version:
1080i (16:9 HDTV)
Remastered version:
4K (UHDTV)[5]
Original run January 20, 2008 – September 29, 2013
Chronology
Followed by Better Call Saul
Related shows Talking Bad
Metástasis

නිෂ්පාදනය

සංකල්පය
Fox නාලිකාව සඳහා The X-Files වැනි ටේලිවෘතාන්ත නිර්මාණය කරන වින්ස් ගිලිගන්(Vince Gilligan) විසින් නිර්මාණය කරනු ලබන තවත් එක් කෘතියකි බ්‍රේකිං බෑඩ් (Breaking Bad).
වින්ස් ගිලිගන්ට අනුව Breaking Bad යන පදයෙහි අර්ථය “නිරය නැංවීමට” යන්නයි. නමුත් ලිලී රෝත්මන්ට(Lily Rothman) අනුව මෙහි අර්ථය “නිරය නැංවීමට” යන්න තරම් ගැඹුරට නොයන බවයි. තවදුරටත් මෙය විග්‍රහ කරන ඔහු පවසන්නේ මෙහි අර්ථය ‘නරක අතට හැරීම’, ‘වල් වැදීම’ හෝ ‘නිතිය නොතැකීම’ යන්න අර්ථවත් කල හැකි බවයි.
මෙම කතාවට අදාල සංකල්පය වින්ස් ගිලිගන් හට පහල වී ඇත්තේ, ඔහුගේ සහෝදර රචකයෙකු වන Thomas Schnauz සමග ඔවුන්ගේ රැකියාව සම්බන්දව කරන විහිළුවක් වන “රථයක පිටුපස මත්ද්‍රවය නිෂ්පාදනය කරමින් රට වටා යෑම” යන්න තේමාකොට ගෙනයි.
ටෙලිවෘතාන්තය අවසන් කිරීමට ප්‍රථම වින්ස් ගිලිගන්(Vince Gilligan) විසින් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ වෝල්ටර් වයිට්(Walter White) ගේ චරිතය ලිවීමට ඉතාම අපහසුවුයේ එම චරිතයේ පවතින ගුප්ත බව නිසා බවයි. පසුව ඔහු පවසා ඇත්තේ “මට මෙම ටේලිවෘතාන්තය හැමදාම මතක් වේවි. ඒ උනත් හොදින් හිතා බලන විට වෝල්ටර් වයිට්ව මගේ හිසෙන් ඉවත් කිරීමත් මට එක අතකින් සැනසීමක්” කියාය.
සංවර්ධන ඉතිහාසය
මෙම නිර්මාණයෙහි මුල් පිටපතේ සදහන් වන පරිදි රූගත කිරීම් පැවැත්වීමට තීරණය කර ඇත්තේ ‘රිවර්සයිඩ්,කැලිෆෝනියා’(Riverside, California) යන ප්‍රදේශ වලයි. නමුත් සෝනි (sony) ආයතනයේ යෝජනාවකට අනුව ‘නිව් මෙක්සිකෝ’(New Mexico) වලද රූගත කිරීම් සිදුකර තිබේ. මෙම රුගත කිරීම් වලදී මූලික වශයෙන් 35mm වර්ගයේ කැමරාවක් භාවිත කරන ලදී. සාමාන්‍යයෙන් මෙහි එක පරිච්චේදයක් සදහා අමෙරුකානු ඩොලර් මිලියන 3 (ශ්‍රී ලංකානු රුපියල් මිලියන 400ක් පමණ) පමණ වියදම් කර ඇති බවයි.

ඔය තියෙන්නේ කතාවේ සාරාංශය හා තිරයේ පිටුපස කතාව.. කතාව බලපු අයනම් දන්නවා ඇති කතාව කොච්චර සුපිරිද කියලා. මන් පෞද්ගලිකවම ඔයාලට යෝජනා කරනවා මේ කතා මාලාව නරබන්න කියලා. ඊලග පාර මන් එන්නේ තමන්ට වීරයෙක් වුන සමාජයට දුෂ්ටක් වුන Breaking Bad කතාවේ ප්‍රධාන චරිතය වන වෝල්ටර් වයිට්(Walter White) කියන සුපිරි වැඩකාරයගේ ජිවිත කතාව අරන්.

(අන්තර්ජාලය ඇසුරිණි)

page0

මන් හිතනවා ඕගොල්ලෝ විනෝදයක් වගේම දැනුමක් ලබා ගන්න ඇති කියලා

මගේ කතා වල එකතු වෙන්න ඕන දේවල්, අයින් කරන්න ඕන දේවල් හා මගේ කතා ගැන තියේන අදහස් උදහස් ගල් මුල් ඔක්කොම පහලින් ප්‍රකාශ කරන්න.
ඊළඟ දවසේ හමුවෙමු “දුෂ්‍ඨය’ “villain” ඉතුරු කොටස සමග.

එතෙක් ඕගොල්ලොන්ට ජය වේවා !!!

ඕගොල්ලන්ට පුළුවන් මෙතැනින් මා සමග සම්බන්ද වෙන්න.

 

Shereef Perera

මා සමග සම්බන්ද වෙන්න

Shereef Perera has 19 posts and counting. See all posts by Shereef Perera

6 thoughts on “Villain (දුෂ්ටයා) 09 – වෝල්ටර් වයිට් (Part 01)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!