මොනවාද මේ Easter Egg, Reference, Spoiler, Recap සහ Review

අපේ සමහර පෝස්ට් කියවද්දී කට්ටියට අලුත් අලුත් වචන හම්බෙනවා නේ. සමහරක් අය නම් ඒවගේ තේරුම දන්නවා. ඒත් කෝකටත් කියලා අපි හිතුවා බහුලවම යොදන වචන ටිකක් ගැන කතා කරන්න.

1.Easter Egg
ඊස්ටර් එග් කියන වචනයේ ඇත්ත තේරුම මොකක්ද කියන එකෙන් ම මම මේක පටන් ගන්නම්. යුරෝපයේ ඊස්ටර් එහෙමත් නැතිනම් පාස්කු දවසේ පොඩි අය කරන සෙල්ලමක් තියනවා. ඒ තමයි ගෙවත්තේ තැන් තැන් වල හංගන පින්තාරු කරපු බිත්තර හොයන එක. මේවට තමයි පාස්කු බිත්තර නැතිනම් ඊස්ටර් එග් කියන්නේ. ඉතින් මේවා ටීවී සිරිස් වලට සම්බන්ද වෙන්නේ කොහොමද?
මම ඒකට උදාහරණයක් කියන්නම්. හිතන්න අපේ ෆ්ලෑෂ් කතාව දැන් යනවානේ. එතකොට නිෂ්පාදක වරු කතාවේ රසවත් බාවය වැඩි කරන්න කොමික් පොත් වලට සම්බන්ද පොඩි පොඩි කාරණා පසුබිමට දානවා. ඒවා එක පාරටම පේන්නේ නෑ. ඒත් ඕන කමින් බැලුවොත් හරි අහම්බෙන් හරි දැක්කොත් හරි කලින් ඒ සිද්දිය කියවපු කෙනෙක් ට එක පාරටම අල්ලා ගන්න පුළුවන්. මේවා තමයි ඊස්ටර් එග් කියන්නේ

2.Reference
ටීවී සිරිස් එක හදන්න පාදක වෙච්ච මුල් නිර්මාණයක් තියන වෙලාවක (අපේ සිද්දියේ දී නම් කොමික් බුක්) ඒ මුල් නිර්මාණයේ එන සිද්දියක්, චරිතයක්, ස්ථානයක් වගේ ඕනෑම එකක් කතාවේ හම්බෙනවා නම් ඒකට කියන්නේ යොමුගත කිරීමක් (ගැලපෙනම වචනය ද දන්නේ නෑ) කියලා. මේවා ඊස්ටර් එග් වගේ තමයි. ඒත් ප්‍රධාන කතාව ඇතුලේම ලේසියෙන් හම්බෙනවා.

3.Spoiler
මේක නම් හැමෝම වගේ දන්නවා නේ. කතාව බලපු නැති කෙනෙක් ට අපි අනතරු හඟවනවා කතාවේ තීරණාත්මක අවස්ථා ගැන සාකච්චා කරනවා කියලා. කතාව බලපු නැති කෙනෙක් ඒක බලලා පස්සේ කතාව බැලුවොත් නියම රසය එන්නේ නෑ.

4.Recap සහ Review
සාරංශය සහ සමාලෝචනය. අපි කතාවක සිද්ද වෙන සියල්ලම සැකෙවින් විස්තර කරනවා නම් ඒකට කියන්නේ Recap කියලා. එහෙම නැතුව සමස්තයක් විදිහට කතාව ඇතුලේ වෙන්නේ මොකක්ද කියන කාරණේ කතා කරනවා නම් ඒකට කියන්නේ Review කියලා.

මේ දැම්මේ අපිට නිතර හම්බෙන වචන ටිකක්. එහෙනම් මේ වචන ටිකත් ඔලුවේ තියාගෙන අපිත් එක්ක එකතු වෙලා ඉන්න හැමෝම.

3 thoughts on “මොනවාද මේ Easter Egg, Reference, Spoiler, Recap සහ Review

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!