වැරදුන තැන් V | X Men – Days of Future Past (2014)

xmenඔන්න පොරොන්දු වෙච්චි විදිහටම මම අද ආවේ X Men – Days of Future Past (2014) සිනමාපටයේ වැරදුනු තැන් අරගෙනයි. මෙය මේ වසරේ  ලොව පුරා තිරගත කිරීම් මගින් ඩොලර් මිලියන 744.04ක ආදායමක් ලබා මේ වන විට දෙවැනි තැන හිමිකරගෙන සිටිනවා. ඒ වගේම X Men සිනමාපට ඉතිහාසයේ දැවැන්තම මෙන්ම සාර්ථකම නිර්මාණය වී අවසන්. බ්‍රයන් සිංගර් කෙතරම් සාර්ථක ලෙස මේ සිනමාපටය ගොඩනැගුවද ඔහු අතින් මෙන්ම තිර රචනයෙන් පවා කැපී පෙනෙන වැරදි සිදුවී තිබෙනවා. එයින් කිහිපයක් කතා මාලාවට දැවැන්ත පරස්පර විරෝධී බවක් පවා ඇති කර තිබෙනවා.

01 Professor X පණපිටින් සිටීම.

Patrick-Stewart-as-Prof.-X-in-X-Men-Days-of-Future-Past මේ කතාව තුල දක්නට ලැබෙන අති දැවැන්තම හාස්‍යජනක කාරණය වන්නේ මහාචාර්යතුමා ජීවතුන් අතර සිටීමයි. සිනමාපට මාලාව නැරඹු අයට මතක ඇති X-Men: The Last Stand හිදී මහාචාර්යතුමා Dark Phoenix හෙවත් Jean Grey අතින් හුමාලය බවට පත්වූ හැටි.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JnqupBtPZNI[/youtube]

අපිට එම සිනමාපටය අවසානයට දකින්න ලැබුනේ මහාචාර්යතුමා තමන් මියයන්නට පෙර තම විඥානය ඩොක්ටර් මොයිරා හට භාරව තිබූ මනසක් නොමැති සිරුරට යවා තිබූ බවයි.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LnVoTt35Uw0[/youtube]

මේ නිසා අපට Days of Future Past තුල දැකිය යුත්තේ එම එම මනස සිටින සිරුර මිස පෙර සිටි මහාචාර්යතුමාගේ සිරුර නොවේ. නමුත් මෙලෙස පැරණි මහාචාර්යතුමා ගේ සිරුර දැනුදු පවතින්නේ කෙසේද යන්න කිසිවිටකත් කතාව තුල දක්වා නොමැත.

The Wolverine (2013) අවසන් දර්ශන වලදී මතකද වොල්වෙරින්ට ගුවන් තොටුපලේදී මහාචාර්යතුමා සහ මැග්නිටෝ හමුවූ අවස්ථාවේ වොල්වෙරින් මහචාර්යතුමාගෙන් අසනුයේ “How is this possible” ලෙසයි. මහාචාර්යතුමා මෙයට පිළිතුරු දෙන්නේ “You’re not the only one with gifts” ලෙසයි. මේ නිසා රසිකයන් බලාපොරොත්තු තබාගත්තේ මහාචාර්යතුමා ජිනී හමුවේ බොරු මරණයක් මවාපෙන්වූ බව Days of Future Past හිදී හෙළිදරවු කරනු ඇත කියාය. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EfC5i0AmAJg[/youtube]

The-Future-Team-in-X-Men-Days-of-Future-Past

02 වොල්වෙරින් සතුව ඇඩමැන්ටියම් කූරු පැවතීම

මෙවර කතාවේ තවත් වැරදුනු තැනක් වන්නේ වොල්වෙරින් සතුව ඇඩමැන්ටියම් කූරු පැවතීමයි. නමුත් The Wolverine (2013) හිදී ඔහුට Silver Samurai සමඟ කරන ලද සටනේදී ඇඩමැන්ටියම් කූරු අහිමි වූ උනා. මේ නිසා මෙවර සිනමාපටය තුල ඔහුට තිබිය යුත්තේ පෙරකළ තිබූ අස්ථි හයක් මිස ඇඩමැන්ටියම් කූරු හයක් නොවේ. නමුත් මෙවර සිනමාපටයේදී ඔහුට නැවත එම කූරු ලැබුනේ කෙසේද යන්න පැහැදිලි කර නොමැත. රසිකයන් බලාපොරොත්තු තබාගත්තේ මැග්නිටෝ විසින් නැවත වොල්වෙරින්ව අලුත්වැඩියා කරනු ඇත කියාය. නමුත් එම කූරු නැවත පැවතීම ගැන කිසිඳු සටහනක් දක්වා නොමැත.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GTt904CIn4s[/youtube]

X-Men-Days-of-Future-Past-Future-Wolverine-Metal-Claws-Continuity-Error

 03 වැරදි ක්‍රීඩාංගනයක්

තරුණ මැග්නිටෝ බේස්බෝල් ක්‍රීඩා පිටියක් ගලවාගෙන යන දර්ශනය මතකද. ආපහු ඒ දර්ශනය බලන්න. ඔහු ගලවාගෙන යන්නේ බේස්බෝල් ක්‍රීඩා පිටියක්. ඒනි නම වෙන්නේ RFK stadium. නමුත් කතාව දිවයන 1373 වසර වන විටත් මෙම ක්‍රීඩා පිටිය බේස්බෝල් සඳහා අනුග්‍රහය නොදුන් ක්‍රීඩා පිටියක්.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tIxNjKclf64[/youtube]

video-undefined-1C88A9B800000578-163_636x358

04 සිදු නොවන පදක්කම් ලැබීමක්

මේජර් විලියම් ස්ට්‍රයිකර් නිල ඇඳුමින් සිටින දර්ශන නැවත බලන්න. එතකොට පෙනේවි ඔහු රිදී තාරකා රිබනයක් සමඟ V ගාන්චුවක් පැළඳ සිටින බව. නමුත් ඇමරිකානු හමුදාවේ කිසිවිටක V ගාන්චුවක් සමඟ රිදී තාරකා රිබනයක් හිමිවන්නේ නැත.

stryker-x-men-days-of-future-past-2014-1920x1080

05 නිමවන්නටත් පෙර පවතින ගුවන් යානය

චාර්ල්ස්, එරික්, ලෝගන්, සහ හෑන්ක් Gulfstream II වර්ගයේ ගුවන්  යානයෙන් යන දර්ශනය මතකද. බලන්න ආපහු ඒ ගුවන් යානයේ පිටුපස ගසා තිබෙන අංකය දිහා. ඒක N540EA. හාස්‍යජනක ඩේ තමයි මේ යානය නිපදවන්නේ 1975 වසරේදීය. එනම් 1973 වන විට මෙවැනි යානයක් පැවතුනේ නැත.

Capture

06 ට්‍රාස්ක් මියයාම

සෙන්ටිනල් යන්ත්‍ර රජය විසින් නිපදවන්නේ රේවන් විසින් ට්‍රාස්ක් නැමති විද්‍යාඥයා මරා දැමීම නිසයි. නමුත් X-Men: The Last Stand නැරඹු ඔබ දකින්න ඇති ට්‍රාස්ක් රාජ්‍ය ලේකම්වරයෙක් ලෙස ජනපතිට සේවය කරන බව.

x-men-days-of-future-past-bolivar-trask-bio-banner

bill-duke-26532

 07 බලය පිටකරන තැන් වෙනස් වීම

X-Men: First Class (2011)  හිදී හාවොක් ගේ අන්තරීක්ෂ කිරණ පිටවන්නේ පපුව කේන්ද්‍ර කරගෙනයි.

X-men-first-class-havok

නමුත් මෙහිදී ඔහුගේ බලය පිටකරන්නේ අතිනුයි

x-men-days-of-future-past-still-havok

(එමෙන්ම මෙම හාවොක් හෝ සයික්ලොප් ගේ කිරණ වදින වස්තූන් විනාශ වුවත් මිනිස්  හෝ මියුටන්ට් කිසිවෙකුටත් හානි නොවීම මෙම සිනමාපට මාලාවේම දුර්වලතාවයක් ලෙස පෙනේ. අඩුම තරමේ හැඳ සිටින ඇඳුමටවත් හානි නොවුනත් පරිසරයේ වෙනත් වස්තූන් විනාශ වේ)

Capture
X-Men
Captureග
X2
Captureg
X-Men Origins: Wolverine
තිසර නියෝ (419 Posts)

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.


තිසර නියෝ

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

තිසර නියෝ has 419 posts and counting. See all posts by තිසර නියෝ

8 thoughts on “වැරදුන තැන් V | X Men – Days of Future Past (2014)

 • November 19, 2014 at 8:40 AM
  Permalink

  කොන්ඩේ ඩයි කරලා වෙන්න ඇති බන් කැල්ලක් :p

 • November 19, 2014 at 12:01 AM
  Permalink

  දෙවෙනි එකනම් ඇත්ත. ඒත් පලවෙනි එක ටිකක් පටලැවිලි සහගතයි. මොකද x2 එකේදි වුලවෙරින්ට අවසානයේදී සර්ජරි එක කරපු තැනට ආවම නැතිවෙලා තිබුනු මතකය ආපහු ලැබෙන්න පටන් ගන්නවා. ඒක එනපාරටම නෙවෙයි ටික ටික මතක් වෙන්නේ කියල පැහැදිලියියි.

 • November 18, 2014 at 3:33 PM
  Permalink

  තව වැරදී තියෙනව
  1… වොල්වරින් කියන්නේ තමන්ගේ අතීතය අමතක වෙන කෙනෙක් එක x-men 1 එකේ වගේම වොල්වරින් 1 ෆිල්ම් එකෙත් පෙන්නනවා.. වොල්වරින් ට එයාගේ මතකය ඇඩමැන්ටියම් surgery එකෙන් පස්සේ ඔලුවට වෙඩි වැදුනම නැති වෙනවා. එක වොල්වෙරින් 1 ෆිල්ම් එකේ පෙන්නවා.. අඩුම තරමේ එයාට surgery එක කරපු professor (විලියම් ස්ට්‍රයිකර්) වත් මතක නෑ.. විලියම් ස්ට්‍රයිකර් x-men 3 එකේ මැරෙද්දි මතක නෑ කියල හොදට පෙන්නනවා. එතකොට කොහොමද වොල්වෙරින් ට ලෝක යුද්ද කලේ ජපානෙට ගහනකොට බේරගත්ත Silver Samurai ව මතක තියෙන්නේ…? මොකද අ බෙරගත්තට පස්සේ ඇඩමැන්ටියම් surgery එක කර කියන එක පැහැදිලි… මොකද විලියම් ස්ට්‍රයිකර් 1973 දීත් තරුණයි..
  2… x-men 1 එකේදී magneto , Rogue ගේ power එක අරගෙන normal මිනිස්සුන්ව mutant ලව කරන්න හදනවා.. එතකොට Rogue ගේ කොන්ඩේ සුදු වෙනවා.. එත් x-men Days of Future Past එකේදී අතීතය වෙනස් කරාම කොහොමද Rogue ගේ කොන්ඩේ ඉස්සරහ කැල්ල සුදුවට තියෙන්නේ? මොකද Jean Grey ගේ මරණයත් recover වෙද්දී අරයගෙ කොන්ඩේ නම් එහෙම්ම තියෙනවා…

 • November 16, 2014 at 11:28 PM
  Permalink

  සුපිරි ලිපියක්… ඇත්තටම X-Men ෆිල්ම් වලදී එකකට වඩා අනික ගොඩක්ම වෙනස් වෙනවා…

 • November 16, 2014 at 1:12 PM
  Permalink

  මචන් හොඳම දේ කාටුන් සීරිස්‌ එක බලන එක.කාටුන් එකේ යන කතාව මීට වඩා සුපිරියි.

 • October 1, 2014 at 12:20 AM
  Permalink

  නෑ එක වෙන්න අමාරුයි. මොකද මේකෙත් වොල්වෙරින් ගිලිලා ඉන්නවනේ ලොකු කාලයක්. එත් ඔහුගේ වේගවත් සුවවීම නිසා මැරෙන්නේ නැහැ.

 • September 30, 2014 at 2:54 PM
  Permalink

  මේ ෆිල්ම් එකෙන් මුලු සීරීස් කාගෙන.තව වොල්වරීන් ගිලුනොත් විතරයි නේද මැරෙන්නේ ?

 • September 29, 2014 at 4:52 PM
  Permalink

  මෙන්න මේවට තමයි නියම තෑගි කියන්නෙ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!