හැදෙන හැටි…X : Planes (2013) | හිත ඇති නම් පත කුඩාද?

Planes

මේ ටිකේ නම් වැඩියෙන්ම කතා කරන්නේ වෙන්නේ සජීවිකරණ චිත්‍රපටි ගැන වගේ… පහුගිය වතාවේ හැදෙන් හැටි දුන්න වෙලේ අපේ සහෝදරයෙක් අහලා තිබ්බා සජීවිකර චිත්‍රපටි තාක්ෂණය ගැන, මෙතනින් ගිහින් බලාගන්න හැකි “ත්‍රිමාණ සජීවීකරණ තාක්ෂණික ක්‍රම” පිලිබදව අපේ අඩවියේ පල වුන ලිපි පෙළ. ඉතින් අද කියන්න යන්නේ හසන්ත සහෝ ඔබ වෙත සිංහලෙන් ගෙනාව ගුවන් යානා ගැන. හැබැයි ඔන්න් වැඩි දේවල් නම් නැහැ මොකෝ මේකත් මිනිස්සු ඉන්න එකෙක් නෙමෙයි නේ… හැබැයි ඔන්න ගුවන් යානා ගැන නම් ටිකක් කියන්න තියනවා මෙදා සැරේ…

Skipper මතක ඇති නේ සලරුව නරඹපු අයට.. එයා නිර්මාණය කරන්න පාදක වෙනා තියෙන්නේ Vought F4U Corsair කියන ගුවන් යානය… ඒ වගේම සලරුවේ මේ යානය වර්ණ ගන්වා තියෙන්නේ දෙවන ලෝක යුධ සමයේ “Jolly Roger” නම් ප්‍රහාරක ගුවන් යානා කණ්ඩායම වර්ණ ගානවා තියන ආකාරයටලු.

Vought F4U Corsair යානයක්
Vought F4U Corsair යානයක්

ඊළගට මේ කියන්නේ ප්‍රධාන චරිතය ගැන ඒ Dusty Crophopper කොලුවා ගැන බලපු අය නම් මිනිහා ගැන හොදට දන්නවා ඇති… මෙයාගේ ශබ්ද නිර්මාණය වෙනුවෙන් ඩිස්නි සමාගම වෙනමම Turbine Toucan වර්ගයේ යානයක් යොදාගෙන තියනවා. නමුත් මෙයාගේ ස්වරුපය නිර්මාණය වෙලා තියෙන්නේ Air Tractor AT-402 මාදිලියේ ගුවන් යානයකට. මේ වර්ගයේ ගුවන් යානා සඳහා යොදාගන්නේ PT6A-15AG වර්ගයේ එන්ජින් අශ්වබල 680 වගේ ශක්තියක් තියනවා මේවට. මේ වසරේ තමයි මේ එන්ජින් නිර්මාණය කොට වසර 50 වන සැමරුම යෙදී තියෙන්නෙත්.

photo_main-3996
Air Tractor AT-402 යානයක්

Ishani මතකද දන්නේ නැහැ අමතක වුනත් Priyanka Chopra නම් සුපිරි බොලිවුඩ් නිළිය, ලෝක රූ රැජින අමතක නැතුව ඇති අපේ ඇයට… අය තමයි  Ishani  නම් ගුවන් යානයට හඬ මුසු කරන්නේ. ඇයගේ ස්වරුපය නිර්මාණය කිරීමට යොදාගෙන තියෙන්නේ AeroCanard FG වර්ගයේ ගුවන් යානයක්.

AeroCanard FG
AeroCanard FG යානයක්
Disneys-Planes_Wallpaper_Ishani
Ishani

තව නම් තියනවා ගුවන් යානා ගැන නමුත් කියන්න මට තේරෙන්නෙත් නැහැ, බොහොම දෙනෙක් කියෙව්වට තේරෙන්නෙත් නැහැ.පේලි 1400 කට අධිකව තිබ්බ මේ චිත්‍රපටයේ උපසිරැස කරණයේදී උපසිරැස කරුවත් මේ අපහසුතාවට මුහුණ දුන්න බවයි අහන්න ලැබුනේ. නමුත් ඔබ අපි වෙනුවෙන් ඔහු ඒ කැප කිරිමා කරලා ඔන්න ඊයේ උදෑසන් සිංහල උපසිරැස එක්ක අපි වෙත සලරුව ගෙන ආවා… ඒ වගේම පෙරේදා වෙනකොට ලබන වසරේත් Planes හසන්ත සහෝ හට කරදර කරන විත්තියක් උදා සහෝ Planes 2 ගැන කීමෙන් ගෙනාවා නේ… සලරුවත් බලන්න ඒ ගැනත් බලන්න.. පහත තියනවා මේ සලරුව හැදෙන හැටි ඒකත් බලලාම යන්න.

 

සමීර කරුණාරත්න

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

සමීර කරුණාරත්න has 84 posts and counting. See all posts by සමීර කරුණාරත්න

One thought on “හැදෙන හැටි…X : Planes (2013) | හිත ඇති නම් පත කුඩාද?

  • November 4, 2013 at 7:24 AM
    Permalink

    niyamayi. thanks saho

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!