Filmfare Awards 2019 | ඔස්කාර් සම්මාන උලෙළට නොදෙවෙනි ඒ සම්මාන රාත්‍රිය…

මේ දවස් දෙක තුනේ බොලිවුඩ් සිනමාවෙ වැඩියෙන්ම කතාවෙන මාතෘකාව තමයි ෆිල්ම්ෆෙයා සම්මාන උලෙළ ඉතින් ඒ ගැන විස්තරයක් අරගෙන එන්නයි මේ හදන්නේ

ටයිම්ස් සමූහය විසින් ඉදිරිපත් කරන ෆිල්ම් ෆෙයාර් සම්මාන උලෙළ , ඉන්දියානු හින්දි භාෂා චිත්‍රපට කර්මාන්තය තුළ කලාත්මක සහ තාක්ෂණික විශිෂ්ටත්වය සඳහා පිදෙන ගෞරව සම්මාන පිරිනැමීමකි. අතිශය ජනප්‍රිය සම්මාන උලෙළක් වන ඇකඩමි නොහොත් ඔස්කාර් සම්මාන උලෙළට නොදෙවෙනි ෆිල්ම් ෆෙයාර් උත්සවය යනු ඉන්දියාවේ පැරණිතම සහ වඩාත් කීර්තිමත් චිත්‍රපට උළෙලක් වන අතර මෙම සම්මාන උළෙල ප්‍රථම වරට ජාතික චිත්‍රපට සම්මාන උළෙල පැවති 1954 වසරේදී හඳුන්වා දෙනු ලැබීය. පසුව “The Clare Awards” හා “The Clares” යනුවෙන් ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්දියා සඟරාවේ සංස්කාරක ක්ලෙයාර් මැන්ඩොන්කා (Clare Mendonca) විසින් හඳුන්වනු ලැබූවා. 1956 දී ද්විත්ව ඡන්ද ක්රමයක් නිර්මාණය කරන ලද අතර මෙම ක්‍රමය යටතේ, ජාතික චිත්‍රපට සම්මාන උළෙලෙහි ආකාරයටම ඉන්දියානු රජය විසින් පත් කරන ලද මණ්ඩලයක් විසින් තීරණය කරනු ලබන චිත්‍රපට සඳහා, ෆිල්ම් ෆෙයාර් සම්මාන ප්‍රදානය කරනු ලබන්නේ මහජනතාව සහ විශේෂඥ කමිටුවෙහි මනාපය අනුවයි.

අතීතයේ සිටම විවිධාකාර පුද්ගලික ආයතන විසින් මෙම උත්සවයට අනුග්‍රාහකත්වය ලබා දී ඇත. 1990 දශකයේ වසර ගණනාවක් තුළ සජීවී උත්සවයක් ලෙසින් රූපවාහිනී ප්‍රේක්ශකයින් වෙත මෙය විකාශනය කරන ලද නමුත් පසුව නොදන්නා හේතුන් කිහිපයක් මත එය අත්හිටුවා ඇත. 2000 සිට, සම්මාන ප්‍රදානෝත්සවයේ පටිගත කරන ලද හා සංස්කරණ ලද විකාශනයක් Sony Entertainment Television ආයතන විසින් විකාශනය කල අතර. 2018 වසරේ සිට Colours TV රූපවාහිනී නාලිකාව ඔස්සසේ විකාශය වේ.

ෆිල්ම්ෆෙයාර් සම්මාන උළෙලේ 64 වන උලෙළ 2019 මාර්තු මස 23 වන දින මුම්බායි හි Jio Garden BKC හිදී ඊයේ(23) පැවැත්වුනි. මේ සැරේ ඉවෙන්ට් එක හොස්ට් කරේ ශාරුක් කාන් එක්ක රාජ්කුමාර් රාවෝ සහ විකි කෞශාල්. ආකර්ශනීය නර්ථනාංග සහ ඉදිරිපත් කිරීම් රැසකින් සපිරි මෙම සිනමා සම්මාන උලෙළෙහි සම්මානලාභීන් මෙසේය…

Best Film:
Raazi

Critics’ Award for Best Film:
AndhaDhun

Best Actor in a Leading Role (Female):
Alia Bhatt, Raazi

Best Actor in a Leading Role (Male):
Ranbir Kapoor, Sanju

Critics’ Award for Best Actor (Female):
Neena Gupta, Badhaai Ho

Critics’ Award for Best Actor (Male):
Ranveer Singh, “Padmaavat”

Best Debut Actor(Female):
Sara Ali Khan, Kedarnath

Best Debut Actor(Male):
Ishaan Khatter, Beyond The Clouds

Best Director:
Meghna Gulzar, Raazi

Best Debut Director:
Amar Kaushik, Stree

Best Actor In A Supporting Role (Male):
Gajraj Rao, Badhaai Ho and Vicky Kaushal, Sanju

Best Actor in a Supporting Role (Female):
Surekha Sikri, Badhaai Ho

Best Dialogue:
Akshat Ghildial, Badhaai Ho

Best Original Story:
Anubhav Sinha, Mulk

Best Actor (Male) in a Short Film:
Hussain Dalal, Shameless

Best Actor (Female) in a Short Film:
Kirti Kulhari, Maya

People’s Choice Award for Best Short Film:
Plus Minus

Best Short Film (Fiction):
Rogan Josh

Best Short Film (Non Fiction):
The Soccer City

Best Music Album:
“Padmaavat”

Best Playback Singer (Male):
Arijit Singh for Ae Watan, Raazi

Best Playback Singer (Female):
Shreya Ghoshal for
Ghoomar, “Padmaavat”

Best Lyrics:
Gulzar for Ae Watan, Raazi.

Best Lyrics:
AndhaDhun

Best Background Score:
Daniel George, AndhaDhun

Best Sound Design:
Kunal Sharma, Tumbbad

Best Choreography:
Kruti Mahesh Midya, Jyoti Tomaar for Ghoomar, “Padmaavat”

Best Cinematography:
Pankaj Kumar, Tumbbad

Best Editing:
Pooja Ladha Surti, AndhaDhun

Best Costume:
Sheetal Sharma, Manto

Best Production Design:
Nitin Zihani Chaudhary and Rajesh Yadav (Tumbbad)

Best VFX:
Red Chillies Fx,  Zero

මං කලින් සඳහන් කලා වගේම ෆිල්ම් ෆෙයාර් සම්මාන ප්‍රථම වරට හඳුන්වා දෙනු ලැබුවේ 1954 දීය. මෙම සම්මාන උළෙලේ මුල් නාමය වූයේ The Clares ලෙසිනි. ඉන්දියාවේ ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්දියා සඟරාවේ කතෲ වරයෙකු වන ක්ලෙයාර් මෙන්ඩන්කා එය විසින් නම් කරන ලදී . ජයග්‍රාහකයින් තීරණය කිරීම ෆිල්ම්ෆෙයාර්හි පාඨකයින් හරහා සිදුවූ අතර ඉන්දියාවේ පුරාම පාඨකයන් 20,000 කට අධික සංඛ්යාවක් ඒ සඳහා සහභාගී කරගනු ලැබිනි. ඡන්ද විමසීමෙන් ජනප්‍රිය කැටගරි සඳහා සම්මාන ලබා දෙනු ලැබූවා. මුම්බායිහි මෙට්රෝ රඟහලේදී 1954 මාර්තු 21 දින පවත්වන ලද ප්‍රථම සම්මාන උළෙලේදී හොඳම චිත්‍රපටය , හොඳම අධ්යක්ෂණය , හොඳම නළුවා , හොඳම නිළිය සහ හොඳම සංගීත අධ්යක්ෂණය යන අංග සඳහා සම්මාන පිරිනමන ලදි . හොඳම චිත්‍රපටය සඳහා සම්මානය දිනා ගත් ප්‍රථම චිත්‍රපටය වූයේ Do Bigha Zameen ය . අනෙකුත් කාණ්ඩ හතර සඳහා ජයග්‍රහණය කල පළමු ජයග්රාහකයන් වූයේ Do Bigha Zameen වෙනුවෙන් Bimal Roy , Daag 1952 චිත්‍රපටය සඳහා දිලිප් කුමාර්, Baiju Bawra 1952 වෙනුවෙන් මීනා කුමාරි, Baiju Bawra 1952 හි සංගීතය වෙනුවෙන් Naushad Ali වේ. ෆිල්ම් ෆෙයාර් සම්මාන උළෙලේ දී 2017 දී කෙටි චිත්‍රපට කාණ්ඩය හඳුන්වා දෙනු ලැබූවා.

1985 වසරේ ජයග්‍රාහකයින් 1986 වසරේදී නිවේදනය කල අතර 86 දෙසැම්බර් මාසයේ සම්මාන උලෙළ මුම්බායි හි Brabourne පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුනත් ආරක්ෂක හේතූන් මත එය කල් දැමුනා. කෙසේ වෙතත් එම සම්මාන අවසානයේ පිරිනැමිමට සිදු වූයේ 1987 වසරේ ජනවාරි මස 28 වැනිදාය. ඒ අනුව 1985 සහ 1986 වසරයන්හි ෆිල්ම්ෆෙයා සම්මාන උලෙළ ආරක්ෂක හේතූන් මත නොපැවැත්විණී.

දෑත් ඔසවාගෙන සිටින නර්තන ඉරියව්වකින් සිටින කාන්තාවකගේ අනුරුවක් ගත් සෙ.මී. 46.5ක් උස කි.ග්‍රෑ. 5ක් පමණ බරැති ෆිල්ම්ෆෙයා සම්මානය ටයිම්ස් ඔෆ් ඉන්දියා සඟරාවේ කලා අධ්‍යක්ශක Walter Langhammer ගේ අධීක්ශනය යටතේ N.G. Pansare විසින් නිර්මාණය කරනු ලැබූවක්. සාමාන්‍යයෙන් එය යකඩින් තන අතර ඉන්දියානු සිනමාවට වසර 25ක් පිරීම නිමිත්තෙන් එය රිදියෙන් තනා පිරිනැමුනු අතර සිනමාවට වසර 50 ක් පිරීම නිමිත්තෙන් එය සැමරීම සඳහා ෆිල්ම්ෆෙයා සම්මානය රනින් තනා පුද දෙනු ලැබූවා. 2000 සිට 2012 දක්වා ෆිල්ම්ෆෙයා සම්මානයේ සැලකිය යුතු වෙනස් කමක් නොකල අතර 2013 වසරේදී එය දැවැන්ත වෙනස්කම් කිහිපයකට භාජනය කරනු ලැබූවා. ඒ මේ බ්ලැක් ලේඩිට 3D පෙනුමක් ලබාදෙමින්.

වසර සියයකටත් වඩා පැරණි ඉන්දියානු සිනමාව තුල දක්ශයින් සදහා පිදෙන මේ සම්මාන උලෙළ තවත් චිරාත් කාලයක් තිස්සේ පැවතේවි. සිනමාවට බිහිවෙන හොද නිර්මාණ දහස් ගණනින් මේ හරහා ඇග‍යීමට ලක්වේවි. තවත් රසවත් විස්තර බොහෝමයක් තියෙනවා මේ සම්මාන උලෙළ ගැන. ඔබත් දන්න කියනා දෙයක් තියේනම් පහලින් එකතු කරගෙන යන්න. ඒ වගේම අඩුපාඩුවක් තියේ නම් ඒකත් පෙන්නගෙන යන්න. එහෙනම් අපි විසිවුනා. ජයෙන් ජය!!

One thought on “Filmfare Awards 2019 | ඔස්කාර් සම්මාන උලෙළට නොදෙවෙනි ඒ සම්මාන රාත්‍රිය…

  • March 26, 2019 at 10:29 PM
    Permalink

    මේක හැම අවරුද්දෙම මගේ අවධානය ‌යොමුවෙන අංශයක්. ‌වෙනදට සම්මාන උළෙල ඩවුන්ලෝඩ් කරලා බලලා දැනගන්න ‌තොරතුරු ටික, එක ලිපියකින් ‌‌මෙච්චර ඉක්මනට අපිට ලබා දුන්නට බොහොම ස්තූතියි සහෝ. ‌මේ ලිපියට කමෙන්ට් කරන පළවෙනියා මම වගේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!