2019 වසර සහ Dɪsɴᴇʏ සිනමාව

පොඩිකාලේ ඉදන්ම “Dɪsɴᴇʏ සිනමාපට” බලන්න ගොඩක් අය ආසයි. හැම අවුරුද්දකම ප්‍රේක්ශක ආකර්ශනය ඉහලින් ලබාගන්නා සිනමාපට ඩිස්නි වෙතින් ප්‍රේක්ශකයාට බලන්න ලැබෙනවා  . 2019 අවුරුද්දෙත් ඩිස්නි සිනමාපට කීපයක්ම පෙලගැහිලා තියනවා ඔයාලා හමුවට එන්න.
       2018 නැත්නම් පසුගිය වසර ගැන කතාකරද්දී 2018 දෙසැම්බර් මාසය වනවිට ඩිස්නි සමාගම ඔවුන්ගේ සිනමාපට හරහා උපයාගත් ආදායම ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 7 කට වැඩියි.  සමස්ත ලෝකයේම boxoffice ආදායමෙන් ප්‍රතිශතයක් විදියට ගත්තොත් ඒක 19% තරම් වෙනවා. 2019 release  වීමට නියමිත ඩිස්නි සිනමාපට ලයිස්තුව බැලුවම පේන්නේ මේ වසර ඩිස්නි සමාගමට  ඊටත් වඩා හොද වසරක් වෙන්න යන බව තමයි. මේ සිනමාපට අතර remake සහ sequels වලට ලොකු ඉඩක් වෙන් වෙලා තියනවා. ඒ වගේම super hero movies ,documentary  එහෙමත් තියනවා.
         
  Sequels ගැන කතා කලොත් Avengers, Toy story, Frozen සහා Star wars  සිනමාපටවල franchises  ඔයාලට මේ වසරේ බලාගන්න ලැබෙනවා වගේම Dumbo, Aladdin,  සහ   The Lion King වගේ හැමෝම ආදරය කරන Disney classic කීපයක් live action ලෙස  බලාගන්නත් ලැබේවි. ඩිස්නි සමාගමේ බලාපොරොත්තුව ගිය වසරේ ආදායම වූ ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 7 මේ වසරේ තව බිලියන කීපයකින් ඉහල දමා ගැනීමටයි. 2019 Upcoming film list එක බැලුවම ඒක කොහෙත්ම අමාරු දෙයක් නොවෙයි කියලා පේනවා..
      2018 වසර සැලකුවොත් Disney  films අතර big flop movies නොතිබුණාම නොවෙයි. A Wrinkle in Time සහ The Nutcracker & The Four Realms උදාහරණ ලෙස සලකන්න පුලුවන්. ඒත් ඒ පාඩුව නොදැනුනේ Black Panther, Avengers : Infinity War , සහ Incredibles  2 වැනි ඉහල ආදායම් උපැයූ සිනමාපට නිසාවෙනි. North Amarica market share එකෙන් 27% ක පමණ ප්‍රතිශතයක් සන්තක කරගන්නට ගිය වසරේ ඩිස්නි සමාගම සමත් වෙනවා.
ඉතිරිය Universal, Warner Bros., 20th Century Fox, Sony, Paramount, Lions Gate වැනි සමාගම් අතර බෙදී යනවා
            ඩිස්නි සමාගම වැඩිම ආදායක් ලැබූ වසර ලෙස සැලකෙන්නේ 2016 වසරයි.එම වසරේ ඔවුන් උපැයූ ආදායම ඇ.ඩොලර් මිලියන 7.6 ක්. ඒ වසරේ ඩිස්නි සිනමාපට අතර Star Wars : The Force Awakens, Finding Dory සහ Captain America : Civil War  ඉහලම ආදායම් ලද සිනමාපට වුණා. ඒත් 2019 ඩිස්නි film list එක බැලුවම වෙනත් සමාගම් වල ෆිල්ම් කීපයක් සමග clash කීපයකුත් තියන බව පේනවා. Star Wars: Episode IX release  වෙන දවසෙම Universal ලගේ Cats film එක relese වීමට නියමිතයි. එසේම Aladdin සමග Fox සමාගමේ sci-fi thriller  සිනමාපටයක් වන Ad Astra සහ  Warner Bros. ගෙන එන Minecraft clash වීමට නියමිතයි. මේවා වෙනස් වෙන්නත් ඉඩ තියනවා. නමුත්   Avengers Endgame  වගේ films එක්ක ගැටෙන්න නම් කිසිම සමාගමක් සූදානම් නැති බවක් තමා පේන්නේ. කොහොමත් මොන සමාගමද කැමති අනවශ්‍ය අවදානමක් ගන්න. බලමු මේ සේරම අස්සේ 2019 ඩිස්නි සමාගමට වගේම එයාලගේ ෆිල්ම්ස් එනකන් බලන් ඉන්න ප්‍රේක්ශකයන්ට කොයිවගේ අවුරුද්ද්ක් වෙයිද කියලා…
දැනට ඩිස්නි films  වල පලමු ප්‍රදර්ශන දිනයන් පෙලගැස්ම තියෙන්නේ මෙන්න මෙහෙමයි.
Caprain Marvel – March 8
Dumbo – March 29
Penguins (Disney Nature) – April 17
Avengers : Endgame – April 26
Aladdin – May 24
Toy Story 4 – June 21
The Lion King– July 19
Artemis Fowl– August 9
Frozen 2 – November 22
Star Wars : Episode IX – December 20

3 thoughts on “2019 වසර සහ Dɪsɴᴇʏ සිනමාව

 • March 17, 2019 at 2:15 PM
  Permalink

  ෆ්රෝසන් <3

 • March 15, 2019 at 8:53 AM
  Permalink

  Lion King and End Game
  බොහොම ස්තූතියි ලිපියට!

 • March 14, 2019 at 10:56 AM
  Permalink

  Thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!