ත්‍රිමාණ තාක්ෂණීක ක්‍රම (තුන්වන දිගහැරැම)

ඉතිං මම හිතනවා ඇති යාළුවන් මගේ ත්‍රිමාණ තාක්ෂණීක ක්‍රම කියන එකේ දෙවන දිගහැරැම කියවන්න ඇති කියලා. එහෙනම් මම එකේ තුන්වන දිගහැරැම ඔබ වෙත ගෙන ඒමට මේ සුදානම එහෙනම්….

Cutout animation = මේ වර්ගයේ stop-motion වල විශේෂත්වය වන්නේ මේ වා නිර්මාණයේදී යොදාගන්න තාක්ෂණය වන්නේ එකිනෙකට වෙනස් මාන වලින් නිර්මාණය කරන ලද නිර්මාණ දෙකක් චලනයකීරිමෙනි සමාන්‍යයෙන් රෙදි සහ කඩදාසි වලින් .මෙම තාක්ෂණ ක්‍රමවේදයෙන් නිර්මාණය වු නිර්මාණවලට උදාහරණ ලෙස Monty Python’s Flying Circus (UK, 1969–1974);Fantastic Planet (France/Czechoslovakia, 1973) ; Tale of Tales (Russia, 1979),South Park (US, 1997) (මෙහි සමහර කොටස් මෙම තාක්ෂණයෙන් ).Silhouette animation = මෙම තාක්ෂණයේ විශේෂත්වය වන්නේ එකිනෙකට වෙනස් වු cutout සජීවිකරණ දැකිය හැක්කේ කැලිසේයාවෙන් පමණී (silhouettes) පමණි .මෙයට උදාහරණ ලෙස The Adventures of Prince Achmed (Weimar Republic, 1926)Princes et princesses (France, 2000).
Model animation = මෙම stop-motion තාක්ෂණි  ක්‍රමයේ දී සජීවි ක්‍රියාවන් හා සජිවීකරණ කරන ලද වස්තුන් සමඟ එකිනෙකට මිශ්‍ර කරනු ලැබේ . උදාහරණ ලෙස Jason and the Argonauts (1963),Willis O’Brien නිර්මාණයක් වු King Kong (1933 සිනමා නිර්මාණය) Go motion = මෙම stop-motion ක්‍රමයේ ව්ශේෂත්වය වන්නේ එකිනෙකට වෙනස් වු සජිව්කරණයන් කිහිපයක් යොදාගනිම්න් ඒවාට වෙනස් ආකාරයේ තාක්ෂණික ක්‍රම යොදාගනිම්න් සිනමා  නිර්මාණයේ ෆේම් අතර යෙදීමයි . ඇත්තටම මෙය වර්තමාන සමිප්‍රදායික තාක්ෂණික ක්‍රමක් නොවේ මෙම ක්‍රමය සොයාගත්තේ Industrial Light & Magic ආයතනය හා Phil Tippett කියන පුද්ගලයායි ඒ The Empire Strikes Back (1980) කියන සිනමා නිර්මාණයට විශේෂ ප්‍රයෝග යෙදිමටයි . එමෙන්ම මෙම ක්‍රමය යොදාගත්ත තවත් නිර්මාණයකි Dragonslayer (1981 film) .
Object animation = මෙම ක්‍රමයේදී ක්‍රමනුකුලව අප්‍රණික වස්තු යොදාගෙන කරන stop-motion සජිවීකරණ නිර්මාණ තාක්ෂණයකි .
Graphic animation = මෙම ක්‍රමයේ දි යොදා ගන්නව පැතලි දෘශ්‍ය මාන ග්‍රැපික් අමුද්‍රව්‍ය (ජායාරැප ,සඟරා අදීය උද: ) මේ දැ මෙහෙයවනවා සමහර වේලාවට අවස්ථාවෙන් අවස්ථාවට එම සංචලනය ලබාගැනීමට.සමහර වේලා වට මේ ග්‍රැපික් අමුද්‍රව්‍ය නිශ්චලව පවතින අතර stop-motion කැමරා චලනය කරමින් ඒ හැසිරීම ලබා ගනී .
Brickfilm = මෙයත් එක්තරා ප්‍රභේදයක් වස්තු සජිවීකරණ නිර්මාණවල .මෙහිදී වස්තු ලෙස යොදා ගන්නේ Lego හෝ ඒහා සමාන කැට වර්ග සජිවීකරණ නිර්මාණය කීරීමට . මෙම නිර්මාණ බොහෝ ලෙස ප්‍රචලිතයි youtube වැනි සයිට් වල . ප්‍රයෝජනය වන්නේ ලාභදායි කැමරා සහ සජිවිකරණ මෘදුකාංග ලබා ගැනීමට හැකි වීම .
Pixilation = මෙම ක්‍රමයේ විශේෂත්වය වන්නේ stop motion චරිත ලෙස යොදාගන්නේ සජිවී මනුස්සයන් වීමයි .නොයෙක් වු ප්‍රයෝග යොදා ගනී මේ නිර්මාණ බිහිකිරීමට ඒසේ නිරිමාණය වු නිර්මාණයකි The Secret Adventures of Tom Thumb නිර්මාණයකි .එසේ නම් මෙම කාණ්ඩයේ තාක්ෂණීක ක්‍රම අවසන් වෙනවා ඊළඟ ලිපියෙන් බලාපොරොත්තු වෙන්න මම එ කියන්නේ මේකේම හතරවෙනි දිගහැරැමෙන් Computer animation ,3D animation2D animation, ඔයාලව දැනුවත් කරන්න එහෙනම් ස්තුතියි නැවත හමුවෙමු .
ඒ වගේ ම කියන්න ඕනේ මම ව්ශේයෙන් උදා අයියටයි ,විකියා අයියටයි ස්තුති වන්ත වෙනවා මම ලියන ලිපි මෙහි පළකරනවාට මෙන්ම මට ලිපි ලියන්න ලිපි සොයා දෙනවාටත් . ඒ වාගේම තව එක ඉල්ලීමක් කරන්න කැමති යාළුවන්ට පුළුවන් නම් මොන හරි අදහසක් තමන් බලන ලිපිය වෙනුවෙන් එක් කරන්න එය මෙම ලිපි ලියන්න හොද සවියක් වෙයි 

චේතිය

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

චේතිය has 13 posts and counting. See all posts by චේතිය

5 thoughts on “ත්‍රිමාණ තාක්ෂණීක ක්‍රම (තුන්වන දිගහැරැම)

 • February 12, 2013 at 1:54 PM
  Permalink

  ජය වේවා ඇත්තටම මේ සයිට් එක නම් පට පට්ට පට්ට
  දිගටම කරගෙන යන්න ශක්තිය ලැබේවා!

 • February 12, 2013 at 1:38 PM
  Permalink

  වටිනා කියන වැඩක් සහෝ

 • February 12, 2013 at 11:44 AM
  Permalink

  Thanks maru machan

 • February 12, 2013 at 11:42 AM
  Permalink

  thnx watina lipiyak

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!