ත්‍රිමාණ සජීවීකරණ තාක්ෂණික ක්‍රම (දෙවන කොටස)

ඉතිං මම හිතනවා ඇති යාළුවන් මගේ ත්‍රිමාණ තාක්ෂණීක ක්‍රම කියන එකේ පළමු දිගහැරැම කියවන්න ඇති කියලා. එහෙනම් මම එකේ දෙවැනි දිගහැරැම ඔබ වෙත ගෙන ඒමට මේ සුදානම එහෙනම්.

Live-action/animation

මෙම තාක්ෂණීක ක්‍රමයේ දී අදින් අදින ලද චරිත ඒකාබද්ධ කරනවා සජීවී අභිනයන්ට. මෙයට උදාහරණයක් ලෙස Koko the Clown චරිතය දැක්විය හැක. එය ද මෙලෙස නිර්මාණය කළ සජිවිකරණ නිර්මාණයකි. මෙහි නිර්මාතෘ වන්නේ Max Fleischer වේ. මෙලෙස නිර්මාණය වු තවත් නිර්මාණ කිහිපයකට උදාහරණ ලෙස Who Framed Roger Rabbit (USA-1988), Space Jam (USA-1996) සහ Osmosis Jones (USA-2001) දැක්විය හැක.

මෙම ත්‍රිමාණ සජීවිකරණයේ ප්‍රධාන නිර්මාණ ශිල්පීය ක්‍රමයකි Stop motion. ඒ ක්‍රමය පිළිබඳව ලුහුඩීන් වේ.

Stop motion සජීවිකරණ ක්‍රමය ක්‍රියාත්මක වන්නේ භෞතික වශයෙන් මෙහෙයවනවා සැබැ ලෝකයේ ඇති වස්තුවක්. ඉන් පසුව මෙම හැසිරිම ග්‍රහණය කරගැනිමෙන් පසුව එය මායවක් ලෙස සකස් කර සිනමා නිර්මාණය බිහිකීරිම සිදුකරයි. මෙම ක්‍රමය කරන්නා වු ආකාරය අනුව විවිධ වර්ගයේ Stop motion සජීවිකරණ විධි පවතී. පරිඝණක මෘදුකාංග විශාල වශයෙන් ඇත මෙම ක්‍රමය යටතේ නිර්මාණ බිහි කීරිමට. එසේ නම් සළකා බලමු Stop-motion නිර්මාණ කලාවේ වෙනස් ක්‍රම කිහිපයක් පිළිබඳව ලුහුඩින්.

Puppet animation

මෙම තාක්ෂණික ක්‍රමය දියුණු කරන ලද්දේ George Pal විසිනි. මෙම ක්‍රමය ප්‍රධාන වශයෙන් සම්බන්ධවෙනවා රැකඩ වලට, මෙසේ නිර්මාණය කරන ලද රැකඩ හැසිරිම සිදුකරනවා. නිරිමාණය කරන ලද පරිසරයක් තුළ, නමුත් මෙම පරිසරය අසමානතාවයක් දක්වනවා සැබැ පරිසරය සමඟ නිර්මාණය වන සජිවිකරණයට. මේ සියලු රූකඩවලට සැකිල්ලක් පවතී. ඒවා නොසෙල්වී තබා ගැනීමට එමෙන්ම ඒවාට සම්බන්ධ කර ඇති විවිධ කොටස් මගින් ඒවායේ හැසිරිම් පාලනය කීරීම සිදුකරයි. මෙසේ නිර්මාණය වු නිර්මාණ වලට උදාහරණ ලෙස The Tale of the Fox (France-1937), The Nightmare Before Christmas (US-1993), Corpse Bride (US-2005), Coraline (US-2009) දැක්විය හැකියි. ඒ වගේම රැපවාහිනී කතාමාලාවක් වන වර්තමානයේ ද යන්නා වු Robot Chicken (US) එසේ නිර්මාණය වුවකි.

Clay animation

එසේ නැතහොත් Plasticine animation (මැටි සජිවිකරණ). මේ තාක්ෂණීක ක්‍රම යටතේ අවශ්‍ය වස්තු නිර්මාණ කරගන්නේ Clay හෝ තැලෙන සුළු අමුද්‍රව්‍යකිනි. එසේ නිර්මාණය කරගත් වස්තු යොදාගෙන Stop motion සජීවිකරණයක් නිර්මාණය කරයි. මෙසේ නිර්මාණය වස්තු තුළ සැකිල්ලක් හෝ වයර් රාමුවක් ඇතුළත්ය. මෙම ක්‍රමය ද Puppet animation ක්‍රමයට බොහෝ දුරට සමාන වේ. මෙම ක්‍රමයෙන් නිර්මාණය වු නිර්මාණ වලට උදාහරණ කිහිපයකි මේ.

Bruce Bickford,
The Gumby Show (US-1957–1967),
Morph shorts (UK-1977–2000),
Wallace and Gromit shorts (UK-as of 1989),
Jan Švankmajer’s Dimensions of Dialogue (Czechoslovakia-1982),
The Trap Door (UK-1984).
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit,
Chicken Run
The Adventures of Mark Twain.

චේතිය

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

චේතිය has 13 posts and counting. See all posts by චේතිය

6 thoughts on “ත්‍රිමාණ සජීවීකරණ තාක්ෂණික ක්‍රම (දෙවන කොටස)

 • February 9, 2013 at 6:15 PM
  Permalink

  ela ela sahoooo
  (Y)

 • February 9, 2013 at 10:51 AM
  Permalink

  ස්තුතියි චමිමී

 • February 9, 2013 at 10:50 AM
  Permalink

  ස්තුතියි උදා අයියාටත් මට ලිපි එහෙම සොයලා දෙනවා ට

 • February 8, 2013 at 7:03 PM
  Permalink

  නියමම වැඩක් දිගටම කරමු..මේ වැඩෙන් දන්නේ නැති හුගක් ඒවා දැන ගන්නවා අපි

 • February 8, 2013 at 4:33 PM
  Permalink

  ඇත්තෙන්ම මේව දකිනකොට මට හරිම පුදුමාකාර සතුටක් දැනෙනවා චේතිය සහෝ! මොකද මේ බයිස්කෝප් මංසල පටන්ගන්න යනකොට දැනුමට කියලා කොටසකුත් මේකට එක්කරමු කියලා මම දිගින් දිගටම කියා හිටියා. ඇත්තෙන්ම ඒ වගේ කොටසක් එක්කරන්ඩ මම යෝජනා කරනකොට, ඊට එකග වෙලා එවැන්නක් එකතු කරන්ඩ කටයුතු කරපු අපේ අදියුරු මඩුල්ලටත් ස්තුතියි.

  ඒ වගේම මේ කොටසට සැපයුව ආරම්භක ලිපියේ ඉදං මම දීල තියෙන්නේ ලිපි තුනක් වගේ ගණනක් අද වෙනතුරුම. ඉතුරු හරිය දැන් දැන් ඇදගෙන යන්නෙම චේතිය. ඉතිං ඒවා විවිධ පරාසයන්ගෙන් ලබාදෙමින් මම දුන්න ඒවාටත් වඩා වැදගත් ලිපිම සපයමින්, මටත් වඩා හොදට ඒ ව්ඇඩේ කරගෙන යන එකට බොහොම ස්තුතියි. මේක ආරම්භ කළේ අපේ රටේ අපේම සගයින්ට යම්කිසි දැනුමක් ලබා දීමේ අරමුණින්නම් අද වෙනකොට ඒ වැඩේ ඉහළින්ම කෙරෙනවා විතරක් නෙමෙයි, ඒවා ඉහළම ජනප්‍රියත්වයකුත් ලබනවා. ඉතිං එහෙම වෙනකොට මට තියෙන සතුට අමුතුවෙන් කියන්ඩ ඕනි නෑ නේද සහෝ?

  ඔයාට සුබ පතනවා අපි නැතිවම වුණත් දිගටම මේ වැඩේ කරගෙන යන්ඩ හැකියාව, ශක්තිය, ධෛර්යය ලැබෙන්ඩ කියලා. හරිම වටිනවා සහෝ. ඉහළින්ම අගය කරනවා! ජය!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!