සුජාත දියණිය “චංගුමී” ගැන නොදත් කතා…

1971 ජනවාරි 31 සෝල් නුවරදී උපන් ඇය නමින් ලී යන්ග්ඒය.සුජාත දියණිය නමින් අප කා අතරත් ජනප්‍රිය වූ ඒ කතාව “ජුවෙල් ඉන් ද පැලස්” ය.දකුණු කොරියාවේ ඉතාමත් ජනප්‍රිය වූ ටෙලි නාට්‍යයකි.

ඇය සෝල් නුවර හැන්ග් විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ජර්මන් භාෂාව පිළිබද සාහිත්‍ය ශාස්ත්‍රවේදී උපාධියක්‌ ලබා ගත් සාහිත්‍යයට නැබුරු වූ කෙනෙකි.ඇය ප්‍රථම වරට පුංචි තිරයට පැමිණෙන්නේ රූපවාහිනී දැන්වීම කලාව හරහාය. ඒ 1991 වර්ෂයේදී.ඉන් පසුව 2003 වාර්ෂයේදී විකාශය වූ “ජුවෙල් ඉන් ද පැලස්” කතා මාලාව නිසා ලී යන්ග් අතිශය ජනප්‍රිය තාවයට පත්විය.ඒ අපි කවුරුත් දන්නා “චංගුමී” නමිනි

කොරියාවේ පමණක් නොව ලොව පුරා විවිධ භාෂාවන්ගෙන් හඩකවා ගෙන යන්නට තරම් මේ කතාව ලොකු පොඩි කා අතරත් ජනප්‍රිය තාවයට පත්විය.එමෙන්ම එරට වැසියන්ගෙන් වැඩිපුරම බලන නාට්‍ය මාලාව බවට කිරුළු පළදින්නට මේ කතාව සමත්කම් ලැබිය..ඉන්පසු මැය රගපෑ Sympathy For Lady Vengence බ්ලූ ඩ්‍රැගන් සම්මානයෙන් පවා පිදුම් ලබන්නට ඇය සමත්විය

රංගනයෙන් පමණක් සෑහීමට පත් නොවී සමාජයේ සුභ සාධන පිළිබද තැකූ ඇය1997 දී රාජ්‍ය නොවන සංවිධානවල තානාධිපතිනිය ලෙස ඉතියෝපියාවට ගියාය.මෙලෙස විවිධ සමාජ සේවා කටයුතුවල යෙදෙද්දී 2007 වසරේදී කොරියානු රජයේ ගෞරව සම්මානයෙන් පිදුම් ලැබීමට සමත්කම් ලැබිය..

2009 වසරේදී විවාහ දිවියට පිවිසෙන ඇය 2011 දී නිවුන් දරු උපතකට පවා වාසනාවන්ත විය.

විකියා

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

විකියා has 159 posts and counting. See all posts by විකියා

2 thoughts on “සුජාත දියණිය “චංගුමී” ගැන නොදත් කතා…

  • January 20, 2013 at 12:05 PM
    Permalink

    meke english film eketh danna aiyye

  • January 17, 2013 at 4:52 PM
    Permalink

    ඉරිසියා කරන්න එපා බං.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!