ඩිජිටල් සිනමා තාක්ෂණය ගැන තොරතුරු…ඔබේ දැනුමට

මේකේදී මම කතා කරන්නේ ඩිජිටල් සිනමා තාක්ෂණය ගැනයි. ඩිජිටල් තාක්ෂණය ප්‍රධාන වශයෙන් යොදාගන්නේ චලනවන පින්තුර හා ඩිජිටල් පින්තුර ග්‍රහණය කරගැනීමටයි.මෙහිදි දත්ත ගබඩා කිරිමට දෘඩතැටි ,flash මතකයන් හා විඩියෝ පට භාව්තා කරයි.වර්තමානයේදී බටහිර සිනමාව අර්ධ වශයෙන් හෝ සම්පුර්ණ වශයෙන් ඩිජිටල් තාක්ෂණය යොදාගනී.ප්‍රධාන වශයෙන් මෙම ඩිජිටල් සිනමාකලාවට වැදගත් වන නිෂ්පාදන නිර්මාණයේදී ARRI,Panavision,Red, Silicon imaging වැනි සමාගම් ඉදිරියෙන් සිටී.සමාන්‍යයෙන් ප්‍රචාරණයට භාවිතා කරන උපකරණ නිර්මාණයේදී sony,panasonic වැනි සමාගමි ඉදිරියෙන් සිටී.

මෙම ඩිජිටල් සිනමාකලාවට පිලිගැනිමක් ප්‍රථමවතාවට ලැබීමක් ලෙස සැලකියහැක්කේ Slumdog Millionaire (2008)  ච්ත්‍රපටයට ඔස්කාර් සම්මානයක් ලැබීමයි,ඒ  best cinematography නිර්මාණය ලෙසයි.

දැන් අපි බලමු මෙහිදී යොදාගන්නා තාක්ෂණය පිලිබඳව බිඳක්….

මෙම ඩිජිටල් සිනමාකලාවේදී ප්‍රධාන වශයෙන් යොදාගන්නා ප්‍රතිග්‍රහණ සංවේදක වනුයේ CMOS හා COD කියනා සංවේදකයි.මෙහි CMOS යනු Complentary metal-oxide-semiconductor වේ.එමෙන්ම COD යනු Charge-couple device යන්නයිමේවා පිළිබඳ වැඩිදුර පසුවට කතාකරමුමෙම ඩිජිටල් සිනමාකලාවේදී යොදාගන්නා විඩීයෝ ආකෘති පිලිබඳව,සමාන්‍යයෙන් යොදාගන්නා ආකාරයේ විඩීයෝ ආකෘතිය නොව ඩිජිටල් සිනමා කලාකරණයේදී යොදාගන්නේ මෙහිදී විශේෂ අංකන ක්‍රමයක් යොදාගනී. එය ‘nk’ලෙස හදුන්වයි ,මෙහි ‘n’යන්නේ අර්ථය වනුයේ 1024 ගුණකාරයක් යන්නයි. මෙහි ‘k’ යන්නය විධිමත් අර්ථයක් නොමැත නමුත් ‘Kibi’ යන්නෙන් පැමිණියා යැයි සැලකිය හැක. වර්තමානයේදී වැඩිවශයෙන් භාව්තා වු විඩීයෝ ආකෘති වනුයේ 2k [2048×1080 pixels(24fps)] එමෙනම  4k [4096×2160 pixels (48 fps)] භාව්තා වේ.

ප්‍රධාන වශයෙන් වර්තමාණයේදී තිරගතවු Knowing ,District 9 වැනි චිත්‍රපට වලට 4k [4096×2160 pixels (48 fps)] විඩීයෝ ආකෘතිය යොදාගත්තා එහිදී යොදාගත්තා වු කැමරාව වනුයේ Red one කැමරාව වේ.මේ කලාවේදි යොදාගන්නා කැමරා පිළිබඳව ප්‍රධාන වශයෙන් යොදාගන්නා වෘත්තීමය කැමරා වනුයේ Sony CineAlta(F) Series, Blackmagic Cinema Camera , RED ONE, Arriflex D-20, D-21 and Alexa, Panavisions Genesis, Silicon Imaging SI-2K, Thomson Viper, Vision Research Phantom, Weisscam HS-1 and HS-2, GS Vitec කැමරා දැක්විය හැක.නමුත් නිදහස් නිර්මාණ කරැවන් මිලෙන් අඩු උපකරණ යොදාගනී තම නිර්මාණවලට.

මේවායෙන් කිහිපයක මිල ගණන් ලංකාවේ මුදලින්

Black magic camera=රැ 3,829,200


Arriflex D-20= රැ 12,900,000

අපේ රටේ වැඩක් නැති දෙවල් වලට බදු නිදහස් කරද්දි මේ වගේ උපකරණ වලට සහනයක් දුන්නා නමි යම් දිනක අපේ සිනමාවත් ඩිජිටල් වේ.

මම හිතනවා තරමක් හෝ දැනුමක් ලැබුනා කියලා ඩිජිටල් සිනමා කලාව ගැන

~ලිපිය චේතිය සහෝගෙන්~

චේතිය

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

චේතිය has 13 posts and counting. See all posts by චේතිය

18 thoughts on “ඩිජිටල් සිනමා තාක්ෂණය ගැන තොරතුරු…ඔබේ දැනුමට

 • June 21, 2015 at 3:13 PM
  Permalink

  බොහෝම වටිනා කියන ලිපියක් සහෝ. කාලෙකට පස්සේ තමයි මංසලට ඇවිල්ලා
  ලිපියක් කාරිය කියෙව්වේ.

  තවත් ලිපියකින් හමුවෙමු.

  ආයු -බෝ -වේවා !!!

 • January 1, 2013 at 7:36 PM
  Permalink

  godak wadagath lipiyak…
  thankzzz sahooo..digatama liyanna………
  😀

 • December 17, 2012 at 8:26 PM
  Permalink

  ස්තුතියි ගයානි වෙදගේ

 • December 17, 2012 at 12:20 PM
  Permalink

  මගේ කැමරාවත් ලෝක ප්‍රසිද්ධයි නොකියා 5800 😀

 • December 17, 2012 at 11:40 AM
  Permalink

  ස්තුතියි දිනිඳු සම්පත් සහෝට

 • December 17, 2012 at 11:39 AM
  Permalink

  විකියා,uda, අයියාලා දෙන්නාටම බොහෝමත් ම ස්තුතියි අදහසක් මේ වෙනුවෙන් පළ කළාට

 • December 17, 2012 at 10:36 AM
  Permalink

  කට්ටියටම වැදගත් වෙන ලිපියක් ගෙනාවට බොහොම තුති.දිගටම මේ වගේ ඒවා ගැනත් ලියමු සහෝ 🙂

 • December 17, 2012 at 10:33 AM
  Permalink

  ඇත්තෙන්ම වටිනා ලිපියක් සහෝ…

  ඔයා අන්තිමට කියලා තියෙන දේ නම් සහතික ඇත්තයි. මොකද තවම අපේ රටේ තියෙන්නෙ RED කැමරා බොහොම සුළු ගණනයි. RED Epic නම් තුනයි මම දන්නා හැටියට. නමුත් අපි සැලකුවොත් අපේ මව් විබපළින් සිංහල සමග ලබා දුන් Game of Thrones රූපවාහිනී කතා මාලාව ගැන, එහි රූගත කිරීම් කරල තියෙන්නේ ARRI ALEXA කැමරාවකින්. ඉතිං බලන්න ඔවුන් රූපවාහිනියට දැනටමත් යොදා ගන්නේ 8K විතර කැමරා. අපේ සිනමාවටවත් යොදාගන්ඩ 4K එකක් හොයාගන්ඩ දවසක කුලිය පමණක් සැලකුවත් සිනමා කරුවෙකුට දරාගන්ඩ බෑ. ඉතිං කොහොමද වැඩක් කරන්නේ…? ලංකාවෙ එකක් නැතිනම් දෙකක් ඇති ALEXA කැමරා ඒ එකක් දිනක කුලිය පමණක් 30, 000කට අධිකයි මගේ දැනුමේ හැටියට. මේ ක්‍රමය වෙනස් කරන්ඩ හැකි මිනිහෙක් ජාතික චිත්‍රපට සංස්ථාවේ මහ පුටුවට ආවොත්නම් අපේ රටේ සිනමාවටත් හොද කලක් යයි. නැතිනම් මාසෙකට මිලියන 6 කට අධික මුදලක් කාබාසිනියා කර කර චිත්‍රපට ස‍ස්ථාව සිනමාව වළපල්ලට අරින දවස වැඩි ඈතක වෙන එකක් නෑ.

 • December 17, 2012 at 10:28 AM
  Permalink

  ස්තුතියි කේ.යු.ජී.උදාර ම්තුරාටත් අදහස් පළකලාට

 • December 17, 2012 at 10:27 AM
  Permalink

  ස්තුතියි was කැලුම් ගුණසේකර දිනේෂ් ගමගේ Sidath යන සියලුම ම්තුරන්ට අදහස් පළකලාට තවත් ලිපියක් ළඟදිම

 • December 17, 2012 at 10:22 AM
  Permalink

  වටිනවා චේතිය…….
  දිගට ම ලියමු.

 • December 17, 2012 at 10:15 AM
  Permalink

  තැන්ක්ස් මචං

 • December 17, 2012 at 10:15 AM
  Permalink

  ස්තුතියි සහෝ. දිගටම ලියන්න. අනිවා ගොඩක් ම වැදගත් ලිපියක්.

 • December 17, 2012 at 10:12 AM
  Permalink

  ගොඩක් වටින ලිපියක්. ස්තූතියි.

 • December 17, 2012 at 10:11 AM
  Permalink

  වැදගත් ලිපියක්..ජය

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!