සිනමාත්මක පෙරසලකුනු ඔස්සේ ගේම් ඔෆ් ත්‍රෝන්හි නැවත කියවීම – 01

Game of Throne පළමු පරිච්ඡේදය සම්බන්ධ පළමු කියවීම


 

වෘක මව මිය යන්නේ ගෝනෙකුගේ අං පහරින්. මේ සතුන් යොදා ගන්නේ සිනමා රූපකයක් ලෙස. ගෝනා අයත් බ්‍රැතියන්වරුන්ටයි. වෘකයා අයත් ස්ටාර්ක් වරුන්ටයි. බ්‍රැතියන්වරුන් අතින්, ස්ටාර්ක්වරු විශාල විනාශයකට මඟ අසා ගන්නා බවද, එයින් ස්ටාර්ක් දරුවන් තනිවන බවද ,ආරම්භයේදීම සංකේත ඇසුරෙන් පෙන්වනවා. බ්‍රැතියන්වරුන්ද එයින් ආරක්ෂා නොවෙන බව එයින් ඉතා පැහැදිළිව පෙන්වා දෙනවා. ඔබ දකින්න ඇති වෘක හිස මත ඇණුනු ගෝන අඟ.maxresdefault එය නිරූපණය කරන්නේ ස්ටාර්ක් මහ තැන ඝාතනයේ වගකීම දරන්නට බ්‍රැතියන් වරුන්ට සිදුවෙන බවයි. එය සිදුවන්නේ ලැනිස්ටර් වරුන්ගේ වුවමනාව පෙරදැරිව වුවත්. ජෙෆ්රි දරන්නේ බ්‍රැතියන් නාමයයි. තනිවූ වෘක පැටව් අතරින් නයිමේරියාට පලායාමට සිද්ධ වෙනවා. එය ආර්යාගේ අනාගතය සම්බන්ධ පෙර දැනුම්දීමක්.maxresdefault ඒවාගෙම ලේඩීට නෙඩ් අතින් මිය යන්න සිද්ධ වෙනවා. ඒ සන්සාට සිදුවීමට නියමිත විනාශය ගැන පෙර දැනුම්දීමක්.maxresdefault ග්‍රේ වින්ඩ් සිය ස්වාමියා සමඟම, පෙර දැනුම් දීම් නැතිවම මිය යනවා.maxresdefault මේ සංකේත භාවිතය ඉතා තියුණු සිනමාත්මක බවක් මේ කතා මාලාවට එකතු කරනවා. රජමාළිගයට එන අතර තුර ටයිවින් ලැන්ස්ටර්, ජේමි ලැසින්ටර් සමඟ කතා කරන දර්ශනය, ඔහු ඒ අතර ගෝනෙකු හම ගහනවා. ගෝනා අයත් බ්‍රැතියන්ටයි.maxresdefault ඔහු ඉවත් කරන්නෙ හම පමණයි. මස ඔහුට වැඩක් නෑ. හම කියන්නෙ හැඳිනීම. හැඳිනීම යනු නාමය. අනාගතයේ බ්‍රැතියන් හම පොරවාගෙන වැඩ කරන්නෙ මේ ලැනිස්ටර්වරු බව සංකේතාත්මකව පෙන්වනවා. මකරුන් තිදෙනාගෙන් කලු මකරා පලා යනවා. ඔහු එක්වරම යළි මතු වෙනවා. එහි අර්ථයකුමත් විය හැකිද? බොහෝ විට අපි නොහිතන ටාගේරියන් කෙනෙක්ගේ ආගමනයක් කොයි මොහොතක හෝ විය හැකියි.maxresdefault

කෙසේ වෙතත්, සත්ව රූප හරහා බොහෝ පසු සිදුවිය හැකි අවස්ථා පෙර දැනුම් දීමට සිනමාකරු උත්සාහ කරනවා.. මේ වගේ තව බොහොම අවස්ථා මේ නිර්මාණයේ තියෙනවා. රාජ්‍ය දේශපාලනයේ වර්තමාන ස්වරූපයද, අනාගතයේ විය හැකි උපනතීන් ද, අතීතයේ වික්ෂිප්ත එහෙත් නොවෙනස් කළ නොහැකි තැන්ද, අධි සුක්ෂ්මව නිර්මාණය කරන ලද මධ්‍යකාලීන රාජ්‍ය රූපකයක් ඇසුරෙන් පෙන්වාදීමට මෙම කතා මාලාව සමත් වීම අපි මෙයට මෙතරම් ඇලුම් කිරීමට හේතු වෙනවා ඇති.

#GameofThrone #Got

නෙරංජි සුලක්ඛනා

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

නෙරංජි සුලක්ඛනා has 57 posts and counting. See all posts by නෙරංජි සුලක්ඛනා

10 thoughts on “සිනමාත්මක පෙරසලකුනු ඔස්සේ ගේම් ඔෆ් ත්‍රෝන්හි නැවත කියවීම – 01

 • February 22, 2020 at 1:01 PM
  Permalink
 • May 11, 2016 at 8:09 PM
  Permalink

  maaarama watina kathawa ekanam..thanxx api ekka bedagaththata..

 • May 9, 2016 at 7:43 PM
  Permalink

  ස්තූතියි හැමෝටම.. දෙවනි ලිපියත් හදලා තියෙන්නෙ.. මං එවන්නම්

 • May 9, 2016 at 4:40 PM
  Permalink

  Wow GOT

 • May 8, 2016 at 10:58 AM
  Permalink

  බොහොම හොඳ ලිපියක්.අක්ක කියනකල් මට ඔහොම දෙයක් හිතුනෙවත් නෑ.දිගටම ලියමු.

 • May 7, 2016 at 11:43 PM
  Permalink

  niyamai…. atttatama niyamai….. ituru tikath denna please

 • May 7, 2016 at 10:30 PM
  Permalink

  Good Post TFS

 • May 7, 2016 at 8:44 AM
  Permalink

  නියමයි නියමයි අක්කේ.
  වටින ලිපියක්.
  දිගටම මේ සංඛේතාත්මක සලකුණු ගැන අපව දැනුවත් කරන්න කියලා ඉල්ලා සිටිමි.
  දිගටම ලිපි ටිකක් ගේමූ නේ.
  ලිපියට ගොඩාක් ස්තූතියි.
  ජයෙන් ජයම වේවා!!!

 • May 6, 2016 at 6:27 PM
  Permalink

  Nice..good post.. 🙂

 • May 6, 2016 at 5:49 PM
  Permalink

  මේ ලිපිය නම් ඇත්තටම බොහොම වටිනවා කතාව ගැන හොඳ වැටහීමක් ගන්න පලුවන් ..
  ස්තුතියි පැහැදිලියි ලිපිය …

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!