British Academy Film Awards 2013

පසුගිය පෙබරවාරි 13 වන දින පැවැත්වුන “BAFTA ” සම්මාන උළෙලේදී 2012 වසරේ තෝරාගත් ක්ෂේත්‍ර 24කට අදාලව සම්මාන ප්‍රධානය සිදු කරන ලදි. මේ සඳහා නාම යෝජනා ඉදිරිපත් කරන් ලද්දේ 2013 ජනවාරි මස 13 වන දිනය.

සම්මාන දිනාගත් චිත්‍රපට හා නාම යෝජනා පහත් දැක්වේ.

Best Film

WINNER : Argo (2012)

Other Nominees:

Les Misérables (2012)
Life of Pi (2012)
Lincoln (2012)
Zero Dark Thirty (2012)

 

Alexander Korda Award for Outstanding British Film of the Year

WINNER : Skyfall (2012)

Other Nominees:

Anna Karenina (2012/I)
The Best Exotic Marigold Hotel (2011)
Les Misérables (2012)
Seven Psychopaths (2012)

 

Best Actor

WINNER : Daniel Day-Lewis for Lincoln (2012)

Other Nominees:

Ben Affleck for Argo (2012)
Bradley Cooper for Silver Linings Playbook (2012)
Hugh Jackman for Les Misérables (2012)
Joaquin Phoenix for The Master (2012)

 

Best Actress

WINNER : Emmanuelle Riva for Amour (2012)

Other Nominees:

Jessica Chastain for Zero Dark Thirty (2012)
Marion Cotillard for Rust and Bone (2012)
Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook (2012)
Helen Mirren for Hitchcock (2012)

 

Best Supporting Actor

WINNER : Christoph Waltz for Django Unchained (2012)

Other Nominees:

Alan Arkin for Argo (2012)
Javier Bardem for Skyfall (2012)
Philip Seymour Hoffman for The Master (2012)
Tommy Lee Jones for Lincoln (2012)

 

Best Supporting Actress

WINNER : Anne Hathaway for Les Misérables (2012)

Other Nominees:

Amy Adams for The Master (2012)
Judi Dench for Skyfall (2012)
Sally Field for Lincoln (2012)
Helen Hunt for The Sessions (2012)

 

David Lean Award for Achievement in Direction

WINNER : Ben Affleck for Argo (2012)

Other Nominees:

Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty (2012)
Michael Haneke for Amour (2012)
Ang Lee for Life of Pi (2012)
Quentin Tarantino for Django Unchained (2012)

 

Best Screenplay (Original)

WINNER : Django Unchained (2012): Quentin Tarantino

Other Nominees:

Amour (2012): Michael Haneke
The Master (2012): Paul Thomas Anderson
Moonrise Kingdom (2012): Wes Anderson, Roman Coppola
Zero Dark Thirty (2012): Mark Boal

 

Best Screenplay (Adapted)

WINNER : Silver Linings Playbook (2012): David O. Russell

Other Nominees:

Argo (2012): Chris Terrio
Beasts of the Southern Wild (2012): Lucy Alibar, Benh Zeitlin
Life of Pi (2012): David Magee
Lincoln (2012): Tony Kushner

 

Best Cinematography

WINNER : Life of Pi (2012): Claudio Miranda

Other Nominees:

Anna Karenina (2012/I): Seamus McGarvey
Les Misérables (2012): Danny Cohen
Lincoln (2012): Janusz Kaminski
Skyfall (2012): Roger Deakins

 

Best Editing

WINNER : Argo (2012): Billy Goldenberg

Other Nominees:

Django Unchained (2012): Fred Raskin
Life of Pi (2012): Tim Squyres
Skyfall (2012): Stuart Baird
Zero Dark Thirty (2012): Dylan Tichenor, Billy Goldenberg

 

Best Production Design

WINNER : Les Misérables (2012): Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson

Other Nominees:

Anna Karenina (2012/I): Sarah Greenwood, Katie Spencer
Life of Pi (2012): David Gropman, Anna Pinnock
Lincoln (2012): Rick Carter, Jim Erickson
Skyfall (2012): Dennis Gassner, Anna Pinnock

 

Best Costume Design

WINNER : Anna Karenina (2012/I): Jacqueline Durran

Other Nominees:

Great Expectations (1998): Beatrix Aruna Pasztor
Les Misérables (2012): Paco Delgado
Lincoln (2012): Joanna Johnston
Snow White and the Huntsman (2012): Colleen Atwood

 

Anthony Asquith Award for Film Music

WINNER : Skyfall (2012): Thomas Newman

Other Nominees:

Anna Karenina (2012/I): Dario Marianelli
Argo (2012): Alexandre Desplat
Life of Pi (2012): Mychael Danna
Lincoln (2012): John Williams

 

Best Make Up/Hair

WINNER : Les Misérables (2012)

Other Nominees:

Anna Karenina (2012/I)
Hitchcock (2012)
The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
Lincoln (2012)

 

Best Sound

WINNER : Les Misérables (2012)

Other Nominees:

Django Unchained (2012)
The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
Life of Pi (2012)
Skyfall (2012)

 

Best Achievement in Special Visual Effects

WINNER : Life of Pi (2012)

Other Nominees:

The Avengers (2012)
The Dark Knight Rises (2012)
The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
Prometheus (2012/I)

 

Best Film not in the English Language

WINNER : Amour (2012)

Other Nominees:

Headhunters (2011)
The Hunt (2012)
Rust and Bone (2012)
The Intouchables (2011)

 

Best Animated Feature Film

WINNER : Brave (2012)

Other Nominees:

Frankenweenie (2012)
ParaNorman (2012)

 

Best Documentary

WINNER : Searching for Sugar Man (2012)

Other Nominees:

The Imposter (2012)
Marley (2012)
McCullin (2012)
West of Memphis (2012)

 

EE Rising Star Award

WINNER : Juno Temple

Other Nominees:

Elizabeth Olsen
Andrea Riseborough
Suraj Sharma
Alicia Vikander

 

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

WINNER : The Imposter (2012): Bart Layton, Dimitri Doganis

Other Nominees:

I Am Nasrine (2012): Tina Gharavi
McCullin (2012): David Manos Morris, Jacqui Morris
The Muppets (2011): James Bobin
Wild Bill (2011): Dexter Fletcher, Danny King

 

Best Short Animation

WINNER : The Making of Longbird (2011): Will Anderson, Ainslie Henderson

Other Nominees:

Here to Fall (2012): Kris Kelly, Evelyn McGrath
I’m Fine Thanks (2011): Eamonn O’Neill

 

Best Short Film

WINNER : Swimmer (2012): Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw

Other Nominees:

The Curse (2012/II): Fyzal Boulifa, Gavin Humphries
Good Night (2012): Muriel d’Ansembourg, Eva Sigurdardottir
Tumult (2011): Johnny Barrington, Rhianna Andrews
The Voorman Problem (2011): Mark Gill, Baldwin LI

 

~සමීර කරුණාරත්න~

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.
විකියා (159 Posts)

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.


විකියා

මෙතන පහළින් තියන සබැඳුම් වලිනුත් ඔබට මාව හමුවෙන්න පුළුවන්.

bkinfo has 159 posts and counting.See all posts by bkinfo

2 thoughts on “British Academy Film Awards 2013

  • February 13, 2013 at 10:29 AM
    Permalink

    jaya wewa

  • February 13, 2013 at 9:46 AM
    Permalink

    ela ela machan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *